Eylem

2008, İstanbul

Feministlerden Avcılar'da Yürüyüş

Yürüyüş

14 Aralık 2008

İstanbul, Avcılar

Yürüyüş

Feminist Kadınlar

Polis kıyafetli beş erkeğin bir kadını kaçırarak tecavüz etmesini protesto için

Feministler polis kıyafetli beş erkeğin bir kadını kaçırarak tecavüz etmesini protesto için Avcılar’da bir araya geldi. Medyayı ve erkek şiddetini koruyan devleti eleştirdiler. Çevredeki kadınlar feministlere alkışlarıyla destek verdiler.

http://catlakzemin.com/14-aralik-2008/...

2008, Farklı Yerlerde

Güldünya Şarkıları

Şarkı

25 Kasım 2008

Farklı Yerlerde

Şarkı

Nazan Öncel, Ajda Pekkan, , Şevval Sam, Bora Ayanoğlu, Emel Müftüoğlu, Aylin Aslım, Sezen Aksu,

Kadına yönelik şiddetle mücadelede için.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde, Hürriyet Gazetesinin beş yıl önce başlattığı Aile İçi Şiddete Son Kampanyası çerçevesinde, şiddete uğrayan kadınların başvurması için açılan Acil Yardım Hattı'na destek olmak için hazırlanan ve DMC tarafından piyasaya sürülen "Güldünya Şarkıları" adlı albüm çıktı. Albümün geliri olduğu gibi Acil Yardım Hattı'na aktarılacak ve kadına yönelik şiddetle mücadelede kullanılacak.

http://kaosgl.org/sayfa.php?id=2239...

2008, Van

Dilek Tutarak Oturma Eylemi

Oturma Eylemi

11 Ekim 2008

Van

Oturma Eylemi

Vakad

Kadına Şiddete Karşı

Van'da 11. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı'na katılan kadınlar, akşam saatlerinde de oturma eylemi yaparak kadına şiddeti protesto ettiler.

https://www.sondakika.com/haber/haber-va...

2008, İstanbul

Cinsiyetçi Reklamlara Karşı Eylem

Basın Açıklaması

14 Mayıs 2008

İstanbul

Basın Açıklaması

Kadınların Medya İzleme Grubu

Medya Cinsiyetçiliğine Karşı

Kadınların Medya İzleme Grubu (MEDİZ) tarafından yürütülen “Medyada Cinsiyetçiliğe Son” kampanyasının bir parçası olarak cinsiyetçi reklamlara karşı, Beyoğlu’ndaki Reklamcılar Derneği önünde eylem yapıldı. Medyanın genelinde egemen olan cinsiyetçi dil, söylem ve zihniyetten artık bıktıklarını dile getiren kadınlar, bu tarzda reklamlara son verilmesini istediler. Basın açıklamasında, “Cinsiyet ve cinselliğe dair önyargılar üreten, cinsiyetçi tabuları yansıtan reklamlar görmek istemiyoruz. Bizler cinsiyet ayrımcılığı yapan tüm reklam filmlerini kınıyor ve bu ürünleri tüketmiyoruz! Reklamcıları sorumlu davranmaya, tüketici derneklerini mücadele etmeye, tüm kadınları reklamlarıyla kendilerini aşağılayan ürünleri almamaya davet ediyoruz.” denildi.

http://catlakzemin.com/14-mayis-2008-med...

2008, İstanbul

Pippa İçin Eylem

Basın Açıklaması

21 Nisan 2008

İstanbul

Basın Açıklaması

İstanbullu ve Gebzeli Kadınlar

İstanbul’da ve Gebze’de okunan açıklamalarda, tecavüze uğramak, öldürülmek için kadın olmanın yettiği ve kadın cinayeti davalarında verilen haksız tahrik indirimlerinin erkeklik indirimi olduğu, cinayetleri teşvik ettiği vurgulandı.

İstanbullu ve Gebzeli kadınlar, 21 Nisan 2008 tarihinde Pippa için eylem yaptılar. İstanbul’da ve Gebze’de okunan açıklamalarda, tecavüze uğramak, öldürülmek için kadın olmanın yettiği ve kadın cinayeti davalarında verilen haksız tahrik indirimlerinin erkeklik indirimi olduğu, cinayetleri teşvik ettiği vurgulandı.

http://catlakzemin.com/21-nisan-2008-pip...

2008, İstanbul

Taksim'de Oturma Eylemi

Oturma Eylemi

22 Mart 2008

İstanbul, Taksim

Oturma Eylemi

Sosyal Haklar İçin Kadın Platformu

SSGSS'nin geri çekilmesi için.

Sosyal Haklar İçin Kadın Platformu, TBMM’de görüşülmekte olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) yasa tasarısının geri çekilmesi için her cumartesi yapılmak üzere, Taksim metrosu çıkışında oturma eylemi başlattı.

http://catlakzemin.com/22-mart-2008-sosy...