Eylem

2016, Şırnak

Sana Savaş Yaptırmayacağız

Toplanma, Döviz

30 Ekim 2016

Şırnak

Toplanma, Döviz

Roboski Aileleri

Savaşa Karşı

(30 Ekim 2016) Roboski aileleri 187. kez adalet arayışları için Roboski şehitleri mezarlığında bir araya geldi. Roboski katliamında kaybettikleri yakınları için dualar ettikten sonra basın açıklamasına geçildi. Açtıkları ‘Roboski’den Suruç’a Fail AKP pankartının arkasında, Roboski annelerinin, katliamda yaşamını yitirmiş yakınlarının resimlerini tutarken, gençler ise "Işid zihniyeti AKP", "Sana savaş yaptırmayacağız", "Siyasi soykırım operasyonlarına hayır" dövizlerini taşıdılar. Roboskili aileler adına bu haftaki değerlendirmeyi, Vahit Encü okudu.

http://www.roboskider.org/roboski-ailele...

2016, İstanbul

Demokrasi ve Barış İstiyoruz

Basın Açıklaması

29 Ağustos 2016

İstanbul

Basın Açıklaması

İnsan Hakları Derneği

Savaşa Karşı

(29 Ağustos 2016) "Bu savaş bizim savaşımız değil! Savaşa mecbur olan halklarımız ve emekçiler değil, iktidarını savaşa, gerilime ve kaosa bağlayan AKP’dir. AKP hükümetinin hem içeride hem dışarıda emekçileri ve halkları kutuplaştırmak üzerine kurulu bir siyaset izlemesi savaş ve şiddet ortamını sürekli canlı tutmaktadır. Bu çılgınlıkta ısrar etmek ülkemizi çıkmaz bir felakete sürükleyecektir. Ülkemizdeki darbelerin, savaşların ve ekonomik krizlerin bedelini halkımız ve emekçiler ödemektedir. Savaş naraları atanların çocukları değil, yoksul halkımızın çocuklarının kanı akıtılmaktadır. O yüzden barışa dair tüm çabalar, eylemler yaşamsaldır. Bizler, bir canımız daha yitmesin, salgın hastalıklar, sakatlıklar toplu ölümler olmasın, insanlar evlerini terk etmesin, doğaya kıyılmasın diye bu çılgınlığı durdurmak istiyoruz. Bizler, Kürt sorununda; ölüm, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen savaş/şiddet odaklı politikaların derhal terk edilmesini, barışçıl ve demokratik yollarla çözüm için gerekli adımların acilen atılmasını istiyoruz."

http://www.ihd.org.tr /fasizme-darbelere...

2016, İstanbul

Savaşa Karşı Demokrasi ve Barış

Basın Açıklaması

27 Ağustos 2016

İstanbul

Basın Açıklaması

KESK

Savaşa Karşı

Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başlayan, İkinci Büyük Emperyalist Savaş, ardında milyonlarca ölü, milyonlarca yaralı, harabeye dönmüş kentler ile büyük bir acı ve gözyaşı bıraktı. İnsanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı gün, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi. Ancak geçmişten bu yana emekçiler ve ezilen halklar savaşa karşı barışı savunurken, dünyayı yöneten güçler hala savaştan, kan dökmekten, barbarlıktan vazgeçmedi! Küresel emperyalist güçlerin isteği ve yönlendirmesiyle, uzun süredir Suriye ve Irak’ta savaş sürüyor. AKP iktidarı öteden beri yanlış olan Suriye politikasındaki ısrarını Cerablus’a yönelik saldırgan girişimini derinleştirerek sürdürüyor. Hâlâ kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, sakat kalıyor, salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor. Çağ dışı cihatçı IŞİD vb. örgütler en çok kadınların hayatını cehenneme çeviriyor, Ortadoğu halklarına dünyayı dar ediyor. Milyonlarca savaş mağduru insanlık dışı koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor, binlercesi, göç yollarında can veriyor. AKP hükümeti ve Avrupa devletleri mültecilik üzerinden insanlık değerlerini pazarlıyor, ayaklar altına alıyorlar.

http://www.kesk.org.tr/2016/08/27/fasizm...

2016, İstanbul

Savaşa Karşı Barış Sofrası

İftar

13 Haziran 2016

İstanbul, Kadıköy

İftar

Farklı Görüşlerden Onlarca Kişi

Savaşa Karşı

Gezi Parkı protestoları sonrası binlerce kişinin katılımıyla tanınan Yeryüzü Sofraları, “Savaşa karşı, barış sofrası” adıyla kuruldu. Farklı görüşten insanlar imece usulü sofrada, savaşları protesto etti, barış istedi.

http://www.dw.com/ tr/yery%C3%BCz%C3%BC-...

2016, İstanbul

Özlem Dede VR

Vicdani Red

29 Mayıs 2016

İstanbul

Vicdani Red

Özlem Dede

Savaşlara Karşı

"Devleti ve sermayeleriyle kurumsallaşmış tüm güç odaklı kıyım araçlarını reddediyorum. Sınır bölgelerinde devletlerin savaşıyla, mezbahalarda ve çiftliklerde devletin sermayesi için paramparça olan hayvan bedenlerini, silahının gücünü ölü bedenini aşağılayıp teşhir ettiği kadınlara ispat eden militer sistemini, kanı ve ölümü kutsayan ideallerini hiçbir bayrak veya sınır uğruna olağan bulmayacağım, affetmeyeceğim. Zihnimde, bedenimde, hayatımda, doğamda önlenemez tahribatlar yaratan sınır savaşlarına ve tüm otoritelerin militer sistemine karşı vicdani reddimi açıklıyorum." Savaşa Hayır

http://vicdaniret.org/ozlem-dede...

2016, Sakarya

Haziran'dan Savaş Karşıtı Eylem

Toplanma, Basın Açıklaması

25 Şubat 2016

Sakarya

Toplanma, Basın Açıklaması

Birleşik Haziran Hareketi

Savaşa Karşı

Birleşik Haziran Hareketi Sakarya Meclisi, savaşa karşı bu akşam Çark Caddesi'nde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. "Her gün gencecik insanlar göz göre göre ölüme gönderiliyor, her gün duvarında badana olmayan yoksul evlerine ölümün ateşi düşüyor. Kendi çocuklarını askere göndermeyenler, bedeli neyse ödeyenler, halk çocuklarını cepheye sürüp şehitliğe methiyeler düzüyor, yoksul kanıyla abdest alıyor." şeklinde açıklama yapılan eyleme, yağmura rağmen katılım sağlandı. Açıklama "Savaşa hayır, barış hemen şimdi", "Saray'ın savaşına hayır!" sloganları ve alkışlarla son buldu.

http://ilerihaber.org/icerik/hazirandan-...

2016, Sakarya

Sarayın Savaşına Karşı

Basın Açıklaması, Yürüyüş

25 Şubat 2016

Sakarya

Basın Açıklaması, Yürüyüş

Birleşik Haziran Hareketi

Savaşa Karşı

Sakarya Meclis, savaşa karşı bu akşam Çark Caddesi'nde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. "Her gün gencecik insanlar göz göre göre ölüme gönderiliyor, her gün duvarında badana olmayan yoksul evlerine ölümün ateşi düşüyor. Kendi çocuklarını askere göndermeyenler, bedeli neyse ödeyenler, halk çocuklarını cepheye sürüp şehitliğe methiyeler düzüyor, yoksul kanıyla abdest alıyor" denilen açıklamaya yağmura rağmen katılım sağlandı. Açıklama "Savaşa hayır, barış hemen şimdi", "Saray'ın savaşına hayır!" sloganları ve alkışlarla son buldu.

http://ilerihaber.org/icerik/hazirandan-...

2016, İstanbul

Barış Eşittir

Kitap

07 Şubat 2016

İstanbul

Kitap

Necmiye Alpay

Savaşlara Karşı

Necmiye Alpay, barışa dair yazdığı yazıları bir internet sitesinde toparlamıştır.

http://barisesittir.blogspot.com.tr/...

2016, İzmir

İzmir'de Barış Zinciri

İnsan Zinciri

31 Ocak 2016

İzmir

İnsan Zinciri

izmir Barış Bloku

Savaşa Karşı

Kürt illerinde devam eden savaşa karşı İzmirliler Barış Bloku’nun çağrısı ile 31 Ocak’ta yaşam zinciri oluşturdu. Gündoğdu Meydanı’ndan başlayan zincir Alsancak İskelesi’ne kadar uzandı. Zincir eylemi esnasında “Her yer Cizre, her yer direniş”, “Saray savaş, halklar barış istiyor”, “Diren Cizre, İzmir seninle” sloganları atıldı, savaşa karşı direnen halklar selamlandı.

http://sendika62.org/ 2016/01/izmir-bari...

2016, İstanbul

HDP'den Savaşa Karşı Eylem

Toplanma

20 Ocak 2016

İstanbul, Maltepe

Toplanma

HDP

Savaşın son bulması için

Partisi Maltepe İlçe Örgütü, Maltepe Meydanında Kürt illerinde süren savaşa karşı bir eylem düzenledi. Geçtiğimiz pazar günü yapılan eyleme HDP’lilerin yanısıra yurttaşlar da katıldı. Eylemciler savaşın son bulmasını ve çözüm masasının yeniden kurulmasını talep etti.

http://halkinnabzi.com.tr/hdp-maltepede-...

2016, İstanbul

Savaşa ve Katliamlara Karşı

Toplanma, Yürüyüş, Pankart

10 Ocak 2016

İstanbul, Sancaktep

Toplanma, Yürüyüş, Pankart

Sarıgazi Dayanışması

Savaşa Karşı

Bugün Sancaktepe Demokrasi Caddesi’nde bir araya gelen emekçiler Ankara ve Suruç katliamlarında yaşamını yitirenleri anarken Kürt illerindeki savaşın son bulması için barış taleplerini haykırdı.

https://www.evrensel.net/haber/269715/sa...

2016, Şanlıurfa

Savaşa Karşı Açlık Grevi

Açlık Grevi

01 Ocak 2016

Şanlıurfa

Açlık Grevi

KESK

Savaşa DUR Demek için

(1 Ocak 2016) Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Urfa Şubeler Platformu, Eğitim-Sen binasında düzenledikleri basın toplantısıyla Kürt halkına karşı yürütülen savaşa, dur demek için 3 günlük açlık grevine başladıklarını duyurdu.

http://yarinhaber.net/guncel/31227/kesk-...

2015, Adana

Emekçilerden Savaşa Karşı Barış Çağrısı

Toplanma, Basın Açıklaması

29 Aralık 2015

Adana

Toplanma, Basın Açıklaması

DİSK, TMMOB, KESK, ADANA TABİP ODASI

Savaşa Karşı

(29 Aralık 2015) Adana'da 29 Aralık Salı günü DİSK, KESK, TMMOB ve Adana Tabip Odası’nın çağrısıyla saat 11.00'de, İnönü Parkı'nda "Savaşa karşı barışı savunacağız" eylemi gerçekleştirildi. Basın açıklaması metnini kurumlar adına KESK MYK üyesi Ramazan Gürbüz okudu. Gürbüz, Kürdistan'da yaşanan katliamlar, şehirlerin ablukaya alınması, eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm kamu hizmetlerinin savaş düzenine göre yeniden dizayn edilmesinin üzerinde özellikle durdu."

http://gercekgazetesi.net/haberler/kurt-...

2015, Hatay

Savaşa Karşı Ses Çıkarma Eylemi

Toplanma, Ses Çıkarma

25 Aralık 2015

Hatay

Toplanma, Ses Çıkarma

Halkevleri

Savaşa Karşı

(25 Aralık 2015) Kürt illerindeki sokağa çıkma yasakları ve katliamlara karşı Antakyalılar sokağa çıktı, ses çıkarma eylemi yaptı. 19.00’da Uğur Mumcu Bulvarı’nda bir araya gelen grup Armutlu Mahallesi’nde sokak sokak gezerek tencere tavalarla ses çıkarma eylemi gerçekleştirdi. Türkçe, Kürtçe ve Arapça sloganlar atan grup Kürt illerinde yaşanan katliamları protesto etti. Uğur Mumcu Bulvarı’nda başlayan, demokratik kitle örgütleri ve halkın destek verdiği yürüyüş, tekrar aynı yerde sonlandırıldı.

http://www.halkevleri.org.tr/guncel/ista...

2015, Ankara

Gençler Savaşa Karşı Birleşti

Toplanma, Balon Uçurma

26 Kasım 2015

Ankara

Toplanma, Balon Uçurma

Gençlik Örgütleri

Savaşa Karşı

Ankara tren garı önünde katliamın yaşandığı alanda toplanan gençler, “Saraya ve Savaşa Karşı Gençlik Bir Arada” pankartı açtı. Havaya siyah balonlar bırakıldı. Gençler ellerinde taşıdıkları karanfil ve pankartları da olay yerine bıraktı. Gençler İstanbul’da polis kurşunu ile ölen Dilek Doğan’ın resmini de yakalarında taşıdı.

http://www.sozcu.com. tr/2015/gundem/gen...

2015, İstanbul

Savaşa Karşı Binler

Toplanma, Panel

05 Ekim 2015

İstanbul, Beyoğlu

Toplanma, Panel

Halkevleri, ÖDP, TKP, HDK, TMMOB, İKK, KESK

Savaşa Karşı

Binler "Halkevleri, ÖDP, TKP, HDK, TMMOB İKK, KESK, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Eczacı Odası’nın çağrısıyla düzenlenen eylemde Taksim’den Galatasaray Lisesi önüne yüründü. Yürüyüş sırasında “Katil ABD İşbirlikçi AKP”, “AKP elini Suriye’den çek”,”Savaşa hayır” gibi savaş karşıtı sloganlar atıldı. Galatasaray’a gelindiğinde eyleme çağrı yapan gruplar adına Halkevleri İstanbul Şubesi Başkanı Özge Ozan basın metnini okudu. Ozan, AKP’nin Kürt sorununda savaşı tırmandırdığını belirtirken “Şimdi sıra komşu ülke halklarına gelmiştir” dedi.

http://politeknik.org.tr/savasa-karsi-bi...

2015, İstanbul

30'dan Fazla Kentten Savaşa Hayır

Toplanma, Basın Açıklaması

19 Eylül 2015

İstanbul

Toplanma, Basın Açıklaması

Savaşa Karşı Mühendis, mimar, şehir plancıları

Savaşa Karşı

(19 Eylül 2015) İKK`ların örgütlü olduğu 30`dan fazla kent merkezinde düzenlenen basın açıklamalarında okunan metinde; AKP faşizmi, savaş ve kaosa karşı toplumsal muhalefetin önündeki en önemli görevin barış dilinin hakim kılınması, ülkemizin içinde yer aldığı kapitalist cenderenin kırılması ve laikliğin toplumsal hayatın düzenlenmesinde belirleyici olmasının sağlanması olduğuna vurgu yapıldı.

http://www.jmo.org.tr/genel/bizden_detay...

2015, İstanbul

Savaş Hükümeti İstemiyoruz

Slogan, Toplanma, Yürüyüş

05 Eylül 2015

İstanbul, Kadıköy

Slogan, Toplanma, Yürüyüş

Barış İçin Kadın Girişimi

Irak Savaşına Karşı

“Barış İçin Kadın Girişimi” sosyal medya üzerinden çağrıda bulunarak saat 17.00’de Kadıköy Boğa Meydanı’nda “Barış” için bir araya geldi. Yaklaşık 100 kadın, üzerinde “Aşiti=Barış” yazan pankart açtı. Ellerinde “Savaş hükümeti istemiyoruz”, “Suruç’ta katliam var”, “Silahlar sussun”, “İyi değilim, iyi olmayacağım, iyi olmayın” yazılı dövizler taşıdı. Burada yapılan açıklamada; “Kadınlar, artık gençler ölmesin taleplerini her koşulda dile getiriyorlar. Bu bizim savaşımız değil. Neden bizim çocuklarımız ölüyor. Her ne kesimden olursa olsun kadınlar savaşa karşı gelebilmek için bir araya gelebiliyorlar. Savaşın kadınlar üzerindeki geri dönülmez hasarına karşı durabiliyorlar. Biz tüm ayrıştırmalara, kutuplaştırmalara, nefret diline karşı buradayız ve sesimizi yükselteceğiz” denildi. Açıklamanın ardından yaklaşık 100 kişilik kadın grubu, Bahariye Caddesi’ne doğru ellerindeki aletlerle ses çıkartarak yürüyüşe geçti. Kadınlar buradan İskele Meydanı’na ulaştı. Burada oturma eylemi yapan kadınlar barış istediklerini tekrarladıktan sonra olaysız şekilde dağıldı.

http://www.iha.com.tr/haber-14-ilde-sava...

2015, Ankara

Barış Hemen Şimdi

Açıklama

01 Eylül 2015

Ankara

Açıklama

TMMOB

Savaşa Karşı

(1 Eylül 2015) "Bu toplu duruma karşı odamız, TMMOB çatısı altında, toplumsal muhalefetin birliğine katkıda bulunmaya; emperyalizme, faşizme, gericiliğe, halkların birbirine kırdırılmasına karşı çıkmaya; eşit, özgür, laik, bir arada yaşamın hâkim kılınacağı demokratik bir Türkiye mücadelesine devam edecek; savaş tamtamlarına karşı barışın yanında yer alacaktır. Barış içinde bir dünya ve Türkiye mümkündür diyor, meslektaşlarımızı, halkımızı ve kamuoyunu silahların susturulması, ölümlerin durdurulması, adil bir barış, emperyalizm ve AKP`nin kirli ellerini Suriye`den çekmesi, savaş yuvaları olan İncirlik, ABD, NATO üslerinin kapatılması, bağımsız, eşitlikçi, özgürlükçü bir Türkiye için aktif tutum almaya çağırıyoruz."

https://www.tmmob.org.tr/icerik/odalarda...

2015, Diyarbakır

Savaşa Karşı Erbaneli Eylem

Müzik, İş Durdurma

12 Ağustos 2015

Diyarbakır, Bağlar

Müzik, İş Durdurma

Bağlar Belediyesi Çalışanları

Savaşa Karşı

DBP'nin "Savaşa karşı hayatı 5 dakikalığına durdur" çağrısı dolayısıyla Bağlar Belediyesi çalışanları erbanelerin de çalındığı 5 dakikalık iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

https://www.haberler.com/savasa-karsi-er...

2015, Farklı Yerlerde

Akademisyenlerden Savaş Karşıtı Çağrı

İmza Kampanyası

07 Ağustos 2015

Farklı Yerlerde

İmza Kampanyası

43 üniversiteden 202 Akademisyen

Çatışmaların Son Bulması İçin

Türkiye genelindeki 43 üniversiteden 202 akademisyen, dün, çatışmaların son bulması, karşılıklı ateşkes ilan edilmesi ve barışın yeniden tesisi için çağrı yaptı.

http://www.milliyet.com.tr/202-akademisy...

2015, İstanbul

Savaşa Karşı Barış Bloğu

Blok Kurma

10 Temmuz 2015

İstanbul, Beyoğlu

Blok Kurma

Mithat Sancar, , Ertuğrul Kürkçü, , Garo Paylan, , Sezai Temelli, , Ali Haydar Konca, , CHP vekili Sezgin Tanrıkulu

Savaşa Karşı

Siyasi partiler, sendikalar, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları, Suriye’de olası bir savaşa karşı Barış Bloğu kurduklarını açıkladı. Bugün İstanbul Cezayir Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Blok’un kurucuları arasında bulunan örgütlerin temsilcilerinin yanısıra HDP vekilleri Mithat Sancar, Ertuğrul Kürkçü, Garo Paylan, Sezai Temelli, Ali Haydar Konca ve CHP vekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

http://bianet.org/bia net/siyaset/165948...

2015, İstanbul

Savaşa Karşı Kadınlar Mücadeleye

Basın Açıklaması, Yürüyüş, Sembolik Ses

04 Temmuz 2015

İstanbul, Kadıköy

Basın Açıklaması, Yürüyüş, Sembolik Ses

Barış İçin Kadın Girişimi

Savaşa Karşı

Barış için Kadın Girişimi’nin çağrısıyla Kadıköy’de toplanan yüzlerce kadın "Savaşa Hayır" dedi. Kadıköy-Eminönü iskelesinde dün bir araya gelen kadınlar, tava, zil, tef, tencere, darbuka, düdük, davullarıyla "Savaşa Hayır" dedi.

http://t24.com.tr/haber/baris-icin-yurud...

2015, İstanbul

Suriye'de Savaş İstemiyoruz

Yürüyüş

02 Temmuz 2015

İstanbul, Beyoğlu

Yürüyüş

KESK, DİSK, TTMOB

Suriye'de olan savaşa karşı

Galatasaray'da yüzlerce kişi Erdoğan'ın ve AKP'nin savaş politikalarını reddederek "Savaşa hayır" sloganını attı. "Katil IŞİD işbirlikçi AKP" sloganıyla IŞİD ve destekçisi AKP hükümeti protesto edildi. AKP'nin IŞİD'İ destekleyen politikaları anlatılırken, halk MİT tırlarını alkışlarla protesto etti.

http://www.halkizbiz.com/gundemden/taksi...

2015, İstanbul

Devrim Varol VR

Vicdani Red

16 Mayıs 2015

İstanbul

Vicdani Red

Devrim Varol

Savaşlara Karşı

"Zulüm ve katliamla kurulmuş devletin, kan ve kemikle örülmüş duvarları ve keskin sınırları vardır. Uğruna ölmemizi istedikleri sınırları “Kadın” gibi korunması gereken toprakları vardır. Asker nedir, nasıl olmalıdır? Andımızla nasıl işkence yapılır? Bir toprak parçası için neden ölünür? Savaşları kim çıkarır? Savaşları kim çıkarır biliriz, biz kadınlar iyi biliriz savaşın kanlı yüzünü. Postallar bedenlerinizi çiğnerken benliğimizi işgal ederken askerler, biliriz. Biz kadınlar topla tüfekle olmayan savaşları biliriz Benliğimizi yok etmeye çalışanlara karşı bir savaş. Savaşın araçları hep değişir. Coğrafyalar, çağlar değişir. Savaşın kanlı eli hep boğazımızdadır. Yüzyılların isyanını taşıyoruz yüreğimizde. Sahip olduğumuz her şeyi çalanlara, kardeşlerimizi öldürenlere, kazanlarda yakanlara, toprağa gömüp taşlayanlara, güzelliğimizi kara bir çarşafa ya da 36 bedene hapsedenlere, ağzımızı bağlayanlara, dilimizi yasaklayanlara, postallarıyla bedenimizi çiğneyip Benliğimizi parçalayanlara inat isyanı örgütlüyoruz!"

http://vicdaniret.org /devrim-varol/"...

2014, Ankara

Ey Meclis Katliam Kararı Çıkarma

Oturma Eylemi

02 Ekim 2014

Ankara

Oturma Eylemi

Barış Anneleri

Savaşa Karşı

2 Ekim 2014'te "Ankara Barış Anneleri" tezkereyi protesto etmek için TBMM Dikmen Kapısı önünde oturma eylemi yaptı. Süresiz dönüşümlü açlık grevi başlatan anneler, “Ey Meclis! Katliam kararı çıkarma. Tampon bölgeye hayır! Kürdistan’a özgürlük, Rojava sınırı çetelere değil insanlığa açılsın” pankartı taşıdılar.

http://www.alevinet.com/2014/10/02/irak-...

2014, İstanbul

Savaşa Karşı Boğaz Köprüsünde Eylem

Trafik Kapatma

02 Ekim 2014

İstanbul, Boğaz

Trafik Kapatma

Savaşa Karşı Kadın İnsiyatifi

Mecliste Görüşülen Savaş Tezkeresine Karşı

Savaşa Karşı Kadın İnisiyatifi üyesi kadınlar, mecliste görüşülen savaş tezkeresi ve IŞİD saldırılarına karşı Boğaziçi Köprüsü’nü “Tezkere ve IŞİD’e destek savaş ve kadın katliamı demektir. Böyle barış olmaz” pankartı açarak köprüyü trafiğe kapattı. Polis olaya müdahale ederek kadınları gözaltına aldı. Polis, gözaltına aldığı 16 kadını Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürdü.

https://www.evrensel. net/haber/93104/ka...

2014, Tunceli

Tezkere Değil! Barış Hemen Şimdi

Toplanma, Basın Açıklaması

02 Ekim 2014

Tunceli

Toplanma, Basın Açıklaması

Sivil Toplum Örgütleri

Savaşa Karşı

Tunceli'de sivil toplum örgütleri meclise getirilen tezkereyi, yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto etti. Tunceli'de KESK Şubeler Platformu, meclise getirilen tezkereyi protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Sanat Sokak üzerinde toplanan yaklaşık 300 kişi Seyit Rıza Meydanı'na "Katliam ve işgal tezkeresine hayır", "Savaş değil barış" yazılı dövizler ve "Diren Kobani, Dersim seninle", "Kürdistan IŞİD'e mezar olacak", "Tezkere değil barış hemen şimdi" sloganları atarak yürüdü. KESK Sözcüsü ve BES Şube Başkanı Özcan Gürtaş, IŞİD'in başta ABD olmak üzere, bölgesel ve uluslararası tüm güçlerin yaratmış olduğu vahşet ve barbarlığın sembolü olduğunu belirterek, Ak Parti hükümetinin Suriye ve Irak'ta yapılacak askeri operasyonlar ile ilgili yetki isteyen tezkereyi meclise getirdiğini söyledi. Gürtaş, şöyle dedi: "Bugün Rojova'da, Kobani'de sadece Kürt halkı değil, tüm insanlık varlık, yokluk mücadelesiyle karşı karşıyadır. Kontrol ettiği alanlarda Hristiyanları, Şiileri, Ezidileri, Türkmenleri, Kürtleri farklı inanç gruplarını, özetle kendi ilkel anlayışı dışında kalan herkesi acımasızca katleden, kadınlara karşı savaş açan IŞİD ile mücadele bir insanlık mücadelesidir. IŞİD, başta ABD olmak üzere, bölgesel ve uluslararası tüm güçlerin yarattığı, vahşet ve barbarlığın sembolüdür. IŞİD'e karşı halkların verdiği mücadele, insani değerleri, barışı, bölgede yaşayan tüm halkların özgürlüklerini savunma mücadelesidir. Bu mücadele giderek şiddetlenirken, AKP hükümeti; Suriye ve Irak'ta yapılacak askeri operasyonlar ile ilgili yetki isteyen iki tezkereyi meclise getirme hazırlığında. Biz, emek ve meslek örgütleri olarak, hükümete Irak ve Suriye'de savaş yetkisi verecek bir tezkereye kesin olarak karşıyız ve bu tezkerelerin TBMM'den onay almasına karşı demokratik tepkimizi alanlarda göstereceğiz." Basın açıklamasından sonra protestocular olaysız dağıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turki...

2014, Mersin

IŞİD'e Destek Tezkeresine Hayır

Toplanma, Pankart

02 Ekim 2014

Mersin

Toplanma, Pankart

TTB, DİSK, KESK, TMMOB

Tezkereye Hayır

Mersin'de Emek ve Demokrasi Platformu'nun çağrısı ile toplanan kalabalık, meclise sunulan teskereyi protesto etti. Forum Yaşam Alışveriş Merkezi'nde bulunan Sanatçılar Meydanında toplanan yaklaşık 500 kişi, tezkere karşıtı eylem yaptı. KESK, DİSK, TTB, TMMOB ve işten çıkarılan belediye işçilerinin destek verdiği eylemde, halktan tezkere karşıtı destek istendi. Alışveriş merkezi içeresinde yürüyüşe geçen grup, "IŞİD'e Destek Tezkeresine Hayır" yazılı pankartlar taşıyarak, "Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi", "Katil IŞİD İşbirlikçi ABD" sloganları attı. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde yürüyüşüne devam eden grup, yolu tek yönlü trafiğe kapatarak yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Barış Meydanı'na geçti. Tezkere karşıtı olan eylemciler, yürüyüşleri boyunca hükümet ve IŞİD aleyhinde sloganlar atarak zılgıt çekti. Barış Meydanı'nda grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, savaş tezkeresine karşı olduklarını ifade ederek; "Türkiye savaşa girerse, gençlerimizin kanı akacak. Halklarımızın kanı akacak. Ezidilerin, Kürtlerin, Türkmenlerin, Arapların, Alevilerin, Hristiyanların kanı akacak. Biz Ortadoğu'nun barışı için, Türkiye'nin barışı için yürüyoruz. Tüm Türkiye de bu tezkerenin durdurulması ve TBMM'de gerçekten yüreği halkların geleceği için atan milletvekilleri var ise, bu teskereye red oyu verirler. Bugün Rojava'da, Kobani'de sadece Kürt halkı değil tüm insanlık varlık yokluk mücadelesi ile karşı karşıyadır. Kontrol ettiği alanlarla, Hristiyanları, Şiileri, Ezidileri, Türkmenleri, Kürtleri, farklı inanç gruplarını acımasızca katleden, kadınlara savaş açan IŞİD ile mücadele bir insanlık mücadelesidir." dedi. Bir süre alanda eylemine devam eden grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

http://www.cumhuriyet.com.t r/haber/turk...

2014, İstanbul

Irak Tezkeresine Hayır

Toplanma, Pankart

02 Ekim 2014

İstanbul, şişli

Toplanma, Pankart

KESK, DİSK, TTB, TMMOB

Irak Tezkeresine Karşı

Şişli Cevahir Alışveriş Merkezi önünde saat 18.30'da toplanan, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin de aralarında bulunduğu sivil toplum örgütlerine üye bini aşkın kişi, mecliste görüşüldüğü sırada Suriye, Irak tezkeresine karşı protesto için toplandı. Eylemciler, ellerinde pankart, döviz ve bayraklar olduğu halde, Mecidiyeköy Meydanı'na kadar yürüdü. Burada, önce çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, tezkereye karşı açıklamalarda bulundu. Ardından grup adına, basın açıklamasını KESK İstanbul Şubeler Platformu sözcüsü Hıdır Doğan okudu. Okunan açıklamada IŞİD'le mücadelenin insanlık mücadelesi olduğu kaydedilerek Türkiye'nin sınırları dışındaki savaşa dahil olmasına karşı oldukları belirtildi. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde sona erdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turki...

2014, Kocaeli

Savaşa Karşı Basın Açıklaması

Toplanma, Basın Açıklaması

22 Eylül 2014

Kocaeli, Gebze

Toplanma, Basın Açıklaması

EMEP

Savaşa Karşı

Gebze’de “Savaşa ve Katliamlara Karşı Halkların Dayanışmasını Büyütelim” çağrısıyla EMEP İlçe Örgütü tarafından 21 Eylül’de bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına derneğimiz UİD-DER, ESP ve Tunceliler Derneği de katılarak destek verdi.

http://uidder.org/savasa_karsi_gebzede_b...

2014, İstanbul

Ukraynalılardan Savaş Karşıtı Eylem

Yürüyüş, Döviz

21 Eylül 2014

İstanbul, Beyoğlu

Yürüyüş, Döviz

Ukraynalı Bir Grup

Ukrayna Savaşına Karşı

Beyoğlu Tünel'de toplanan göstericiler, "Yaşasın Ukrayna", "Faşist Putin", "Putin elini Ukrayna'dan çek", "Savaş istemiyoruz", "Savaşa hayır", sloganları atıp savaş karşıtı çeşitli dövizler taşıdılar. Ukrayna ve Kırım Türkleri bayrağı taşıyan göstericiler, İstiklal Caddesi üzerindeki Rusya Konsolosluğu önüne geldiklerinde Ukrayna milli marşını söyleyip savaş karşıtı sloganlar attılar.

http://www.posta.com.tr/ukraynalilar-ist...

2014, Farklı Yerlerde

Anabelle Özlem Hurtel VR

Vicdani Red

16 Ağustos 2014

Farklı Yerlerde

Vicdani Red

Anabelle Özlem Hurtel

Savaşlara Karşı

Anabelle Özlem Hurtel: "Yok saymaya uğraştığınız varlığımla reddediyorum. Akıttığınız bir damla kana ortak olmak istemediğim için reddediyorum. Ağlayan anne, eş, çocuk görmek istemediğim için reddediyorum. Yaşatmaya çalıştığınız pislik içinde kaybolup gitmek ve insalığımı unutmak istemediğim için reddediyorum. Ürettiğiniz savaş silahlarının tek bir insanı bile öldürmesine ortak olmak istemediğim için reddediyorum. Sosyalist olduğum ve sınırların yok olması gerektiğini düşündüğüm için redddediyorum. İlkeli, onurlu, tertemiz bir hayat yaşamak ve geleceğin çocuklarına temiz bir dünya bırakmak istediğim ve tabi ki savaşa karşı olduğum için reddediyorum. KATİL OLMAYI REDDEDİYORUM. VİCDANİ REDDİMİ AÇIKLIYORUM."

http://vicdaniret.org/annabelle-ozlemhur...

2014, Sivas

Gökyüzüne Güvercin

Toplanma, Kuş Uçurma

25 Temmuz 2014

Sivas

Toplanma, Kuş Uçurma

AK Parti Sivas Kadın Kolları üyeleri

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınamak için.

AK Parti Sivas Kadın Kolları üyeleri, kent meydanında toplanarak İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti. Ellerinde taşıdıkları kundağa sarılı oyuncak bebekleri kan rengine boyayan kadınlar, kanın durması için gökyüzüne barış güvercini bıraktı. Kent meydanında toplanan AK Partili kadınlar, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto ederek çocuk ölümlerine tepki gösterdi. Yaklaşık 150 kadın, burada yaklaşık 2 saat boyunca oturma eylemi yaptı. Başlarını beyaz yazma ile örten kadınlar ellerinde çeşitli dövizler taşıdı. Çocukların da yer aldığı eylemde, kadınlar kucaklarında kanlı kundağa sarılı oyuncak bebek taşıdı.

http://www.milliyet.com.tr/gazze-icin-go...

2014, İstanbul

Piraye Gökçe VR

Vicdani Red

24 Mayıs 2014

İstanbul

Vicdani Red

Piraye Gökçe

Savaşlara Karşı

Piraye Gökçe 24 Mayıs’ta VR-DER etkinliğinde Kadıköy’de vicdani reddini açıkladı.

http://vicdaniret.org/piraye-gokce/...

2013, Şırnak

Ümit Encü VR

Vicdani Red

28 Aralık 2013

Şırnak

Vicdani Red

Ümit Encü VR

Savaşlara Karşı

(Roboski’deki etkinlikte vicdani reddini açıkladı.) Abdullah Encü 2013 28 Aralık-Abdullah Encü(Roboski’deki etkinlikte vicdani reddini açıkladı)… Cahit Encü 2013 28 Aralık-Cahit Encü(Roboski’deki etkinlikte vicdani reddini açıkladı)… Semire Encü 2013 28 Aralık-Semire Encü(Roboski’deki etkinlikte vicdani reddini açıkladı)…" Savaşa Hayır Ümit Encü

http://vicdaniret.org/umit-encu/...

2013, Gaziantep

Savaşa Karşı On Binler

Toplanma

09 Aralık 2013

Gaziantep

Toplanma

DİSK, KESK, TMMOB, TTB

Savaşa Karşı

Gaziantep'te DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından 7 Aralık 2012 Cumartesi günü on binlerin katılımıyla “İpek Yolu Barış Yolu Olsun, Savaşa Karşı Barış ve Kardeşlik İçin Yürüyoruz” sloganıyla kitlesel yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

http://www.bts.org. tr/index.php/a%C3%A7...

2013, İstanbul

Umut Erdoğan VR

Vicdani Red

30 Kasım 2013

İstanbul

Vicdani Red

Umut Erdoğan

Savaşlara Karşı

"Yedi yaşında okulunuza aldınız, mavi önlük beyaz yaka, tek tip düş kurma yeteneği… ilişki yaşama şeklini belirlediniz, cinsiyetimin ve cinsiyetimin sorumluluklarının ne olacağını… televizyonlarınızda savaşlarla büyüttünüz ve savaşları içselleştirmeyi öğrettiniz… Roboskiyi algılamamamı anlattınız ‘çünkü’ Türk olduğumu hatırlattınız. şimdi de bana diyorsunuz ki orduya katıl, bizi koru ve bu senin görevin… Yeşil çirkin kıyafeti giy sakalını kes… Ve ben bu sefer diyorum ki; inanmadığım devlet kurumunuz için artık hiçbir şey yapmayacağım. Ordu diye yücelttiğiniz kurum sakalımın telinden bile değersiz ve reddediyorum sizi, algınızı, kurumlarınızı reddediyorum...

http://vicdaniret.org/umut-erdogan-sener...

2013, İzmir

Hürriyet Şener VR

Vicdani Red

30 Kasım 2013

İzmir

Vicdani Red

Hürriyet Şener

Savaşlara Karşı

(2013 30 Kasım) Umut Erdoğan Şener, İzmir’de vicdani reddini açıkladı; yedi yaşında...

http://vicdaniret.org/hurriyet-sener/...

2013, İstanbul

Hekimler Savaşa Karşı

Toplanma, Basın Açıklaması

24 Eylül 2013

İstanbul, Fatih

Toplanma, Basın Açıklaması

İstanbul Tabip Odalarının Bazı üyeleri

Savaşa Karşı

Temel Tıp Bilimleri'nin bulunduğu binanın önünde toplanan yaklaşık 50 kişi "Hekimler savaşa karşı", "Savaş bir halk sağlığı sorunudur", "Savaş bir insanlık suçudur" yazılı dövizleri taşıdı. Burada bir konuşma yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, savaşın ülkelere ve insanlara getireceği zararları anlattı. Gören, hekimler olarak "Savaşa karşı hayır" kampanyası başlattıklarını söyledi. Daha sonra basın açıklamasını İstanbul Tabip Odası Temsilciler Kurulu Divan Üyesi Dr. Deniz Türkyılmaz okudu. Türkyılmaz, hükümetin Suriye politikalarını eleştirdi ve savaşın oluşturacağı etkileri anlattı.

http://odatv.com/saglik-calisanlarndan-s...

2013, İstanbul

Melike Bozkurt VR

Vicdani Red

18 Mayıs 2013

İstanbul

Vicdani Red

Melike Bozkurt

Savaşlara Karşı

Ben Melike Bozkurt. 24 yaşındayım. Belki resmi olarak askere çağrılmasam da yaşamımın her alanında koca bir orduda yaşıyor gibiyim. Doğduğum anda verilen pembe kimlikten itibaren okulda nizami sıralarda, ailede babana ve erkek kardeşine karşı senden beklenen itaatte, evlilikte bir erkeğin namusu olarak üstüne yüklenen anlamda, bir kadın zanaatçı olarak insanların verdikleri tepkide her zaman toplumsal cinsiyet rollerinin baskısına maruz kaldım. Militarizmin daha açık yüzü olan ölmenin ve öldürülmenin meşrulaştırıldığı savaşın görünmeyen öznesi olarak benden beklenen, devletler arasında dönen kirli savaş oyunlarında sadece birer piyon olarak kaybettiğim eşimin, oğlumun, kardeşimin arkasından kutsal bir misyon yüklenmişim gibi bu durumu sineye çekmem. Kadının pasif ve edilgen pozisyonundan yükselen erkek iktidarına karşı hayatımın tüm alanına yayılan militarizmi anarşist bir kadın olarak reddediyor ve vicdani reddimi açıklıyorum. HAYATLARIMIZ ÇALINMADAN HAYALLERİMİZ BULUŞMALI! **Devlet terörüyle katledilen Reyhanlı halkının acısını paylaşıyor, okuduğum vicdani red metnini Reyhanlı halkına atfediyorum…" Savaşa Hayır

http://vicdaniret.org/melike-bozkurt/...

2013, Antalya

Barış Mücadelemiz Sürecek

Basın Açıklaması, Yürüyüş

14 Mayıs 2013

Antalya

Basın Açıklaması, Yürüyüş

Eğitimsen Antalya

Savaşa Karşı

Önceki gün Hatay'ın Reyhanlı İlçesi’nde, Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamlarından birisi yaşandı. Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak öncelikle, bu vahşi katliamı kim yapmış olursa olsun kınıyor, ölen ve yaralanan yurttaşlarımız ve başta Reyhanlı olmak üzere Hatay halkının acılarını paylaşıyoruz. Acımız tarifsizdir. Yaşamını yitiren 50 insanımızın yakınlarına ve halklarımıza başsağlığı, yaralanan 51'i ağır yüzlerce yurttaşımıza acil şifa diliyoruz.

http://egitimsenantalya.org/sube/bilgile...

2013, Aksaray

Dalkavukluk Yapmayın Sloganı

Slogan

23 Nisan 2013

Aksaray

Slogan

Ahmet D, Fahri E

Suriye'de ve tüm dünyada barış sağlanmalı diyerek akil insanları protesto ettiler.

Akil insanlar heyeti Aksaray'daki ziyaretini tamamlayıp, üniversitenin rektörlük binasından çıkmak üzereyken Ahmet D. ve Fahri E., üyelerle görüşmek istediklerini belirtti. Polis tarafından bekletilen Ahmet D.., heyet üyeleri kapıdan çıktığı sırada "Dalkavukluk yapmayın." diye bağırdı. Bunun üzerine polis, her iki protestocunun ağzını kapatıp, yaka paça alandan uzaklaştırdı. Polisin yaptığı müdahaleye gülen Ahmet D., "Yaptıkları hareketi görüyorsunuz değil mi? Yapsınlar, canları sağ olsun. Polis bizim polisimiz. Ben sadece görüşmek istedim. Suriye'de de barış istiyoruz. Ben ülkem için gereken her şeyi yaparım. Bu adamlar Suriye'de de barış sağlamalı. Biz dünyada barış istiyoruz." dedi.

http://www.bursadabugun.com/haber/akil-i...

2013, Van

Türkçe Kürtçe Slogan

Toplanma, Slogan

10 Ocak 2013

Van

Toplanma, Slogan

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrencileri

Irak Savaşına karşı

Van Yüzüncüyıl Üniversitesi öğrencileri savaşa karşı Türkçe, Kürtçe slogan atarak eylem yaptı.

http://bianet.org/bianet/siyaset/16198-t...

2012, Sinop

Savaş Karşıtı Karikatür

Karikatür

25 Ekim 2012

Sinop, Boyabat

Karikatür

Farmagül Gökçe

Savaşlara Karşı

(25 Ekim 2012) Sinop’un Boyabat ilçesinde Yatılı Bölge İlköğretim Okulu (YİBO) öğrencisi Fatmagül Gökçe, çizdiği savaş karşıtı karikatürü ile İtalya’da düzenlenen ”Barış ve Hoşgörü” konulu karikatür yarışmasında dünya birincisi oldu.

http://www.milliyet.com.tr/fatmagul-un-g...

2012, Adana

Zamlara ve Savaşa Karşı Eylem

Toplanma, Yürüyüş, Basın Açıklaması

20 Ekim 2012

Adana

Toplanma, Yürüyüş, Basın Açıklaması

Disk, Kesk, TMMOB, TTB

Savaşa Karşı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde bir araya gelen siyasi partiler ve emek örgütleri savaşa, ölümlere, yoksulluğa, işsizlik ve zamlara karşı bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdiler. 5 Ocak Meydanı'ndan başlayan yürüyüş İnönü Parkı'nda son buldu. AKP'nin zam ve savaş politikalarını eleştiren sloganların atıldığı yürüyüşten sonra bir basın açıklaması okundu.

http://haber.sol.org.tr/soldakiler/adana...

2012, Adana

Zamlara ve Savaşa Karşı Yürüyüş

Yürüyüş, Basın Açıklaması

20 Ekim 2012

Adana

Yürüyüş, Basın Açıklaması

DİSK, KESK, TTB, TMMOB

Savaşa ve Zamlara Karşı

Adana'da zamlara ve savaşa karşı eylem Adana'da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından savaşa, ölümlere, açlığa, yoksulluğa, işsizlik ve zamlara karşı bir eylem gerçekleştirildi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde bir araya gelen siyasi partiler ve emek örgütleri savaşa, ölümlere, yoksulluğa, işsizlik ve zamlara karşı bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdiler. 5 Ocak Meydanı'ndan başlayan yürüyüş İnönü Parkı'nda son buldu. AKP'nin zam ve savaş politikalarının eleştiren sloganların atıldığı yürüyüşten sonra bir basın açıklaması okundu.

http://haber.sol.org.tr/soldakiler/adana...

17 Ekim 2012

Bolu

Miting

Bolu Savaş Karşıtları Platformu

Savaşa Karşı

Bolu Savaş Karşıtları Platformu "Yaşasın Halkların Kardeşliği", "Savaşa Hayır", "Barış Hemen Şimdi!" gibi savaşa karşı sloganlar atarak yazılı bir basın açıklaması yaptı.

http://www.bolununsesi.com/icerik/haber....

2012, İstanbul

Suriye ile Savaş İstemiyoruz

Toplanma, Yürüyüş

07 Ekim 2012

İstanbul, Beyoğlu

Toplanma, Yürüyüş

Halkevleri, HalklarınDemokratik Kongresi İstanbul Meclisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacı Odası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İstanbul İl Koordinasyonu Kurulu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), İstanbul Şubeler Platformu

Suriye'de Savaşa Karşı

İstanbul Taksim Meydanı'nda önceki akşam düzenlenen “savaşa hayır” eylemi için binlerce kişi toplandı. Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Meclisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacı Odası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyonu Kurulu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu'nun çağrısıyla meydanda toplananlar, Galatasaray Lisesi'ne kadar yürüdü. "Savaşa hayır, barış hemen şimdi", "Suriye ile savaş istemiyoruz" "Yaşasın halkların kardeşliği", "AKP elini Suriye'den çek", "AKP savaş, halk barış istiyor", "Susma haykır, savaşa hayır", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarına, ıslıklar ve alkışlar eşlik etti. Galatasaray Lisesi önünde protestocular adına konuşan Hilmi Yargıcı, milyonların barış demesinin, savaş oyununu bozacağını söyledi.

https://onedio.com/haber/ozgur-gundem-te...

2012, İstanbul

Barış Hemen Şimdi

Basın Açıklaması

05 Ekim 2012

İstanbul

Basın Açıklaması

TTMOB'ye Bağlı 22 Oda

Suriye'de olan iç savaşa karşı

TMMOB`ye bağlı 22 Oda, Suriye’deki iç savaş ve son günlerde yaşanan gelişmeler üzerine 5 Ekim 2012 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

https://www.metalurji.org.tr/dergi/dergi...

2012, İzmir

Savaşa Karşı Barışı Savunmak

Basın Açıklaması

05 Ekim 2012

İzmir

Basın Açıklaması

izmir Barosu

Savaşa Karşı

"Sevgili Meslektaşlarım, Bugün İzmir'den tüm Türkiye'ye, tüm dünyaya sesleniyoruz ve diyoruz ki; komşularımızla ve kardeşlerimizle savaşmak istemiyoruz, savaşmayacağız; yaşasın halkların kardeşliği, yaşasın barış.

http://www.izmirbarosu.org.tr/Sayfa/541/...

04 Ekim 2012

İzmir

Toplanma

İstanbul’da Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi, İstanbul Meclisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Türkiye Komünist Partisi, TMMOB, İKK, KESK, İstanbul Şubeler Platformu, İstanbul Tabip Odası, Eczacılar Odası,

Savaşa Karşı

İstanbul’da Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Meclisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Türkiye Komünist Partisi, TMMOB İKK, KESK İstanbul Şubeler Platformu, İstanbul Tabip Odası, Eczacılar Odası İstanbul Şubesi’nin çağrısıyla bugün (4 Ekim Perşembe) saat 19.00’da Taksim Meydanı’nda eylem yapıldı.

http://www.halkevleri.org.tr/guncel/akpn...

2012, Edirne

Edirne Savaş Karşıtlarından Eylem

Döviz, Slogan

04 Ekim 2012

Edirne

Döviz, Slogan

Edirne Savaş Karşıtları

Suriye'ye müdahale yetkisini tanıyan tezkerenin TBMM'den geçirilmesine karşı.

Savaş karşıtları Edirne'de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanlığı'na yürüdü. Akçakale'ye düşen top mermileriyle 5 kişinin yaşamını yitirmesi ardından Türkiye'nin Suriye'ye müdahale yetkisini tanıyan tezkerenin meclisten geçirilmesine, Edirne'de de savaş karşıtı siyasi grup ve dernekler yürüyüş yaparak tepki gösterdi. Tahmis Meydanı'nda toplanan grup "İçeride, Dışarıda Savaşa Hayır", "AKP Elini Suriye'den Çek" sloganlarıyla Saraçlar Caddesi üzerinden AKP Edirne İl Başkanlığı önüne yürüdü.

https://m.bianet.org/biamag/siyaset/1412...

2012, İstanbul

Eylül Özdamar VR

Vicdani Red

15 Mayıs 2012

İstanbul

Vicdani Red

Eylül Özdamar

Savaşlara Karşı

Eylül Özdamar: "17 yaşında bir kadınım. 7 yaşımdan beri bu sistemin bizi kapattığı ve kendi ideolojisini dayattığı okullara kapatılmış bulunmaktayım. Saçımdan etnik kökenime, çorabımdan ideolojime, cinsiyetimden dinlediğim müziğe varana kadar devletin elinin üzerimde olduğunu hissederek yaşıyorum. Pazartesi – cuma günleri “tören” adı altında koyun gibi dizildiğimiz sıralara sokulup yıllardır söylemekten bıkmış ve hiçbir zaman anlam veremediğim marşı okutulmaya zorlanıyor, söylemiyorum. Çünkü devletin beyinlerimize milliyetçilik duyguları, militarizm ve itaat etme kültürü empoze etmeye çalıştığını biliyorum. Bu devlet benim yaşıtlarımı öldürdü, cezaevlerine kapattı, darp etti, tecavüz etti. Ben Uğur Kaymaz’la Ceylan Önkol’la büyüdüm. Ben TMK mağduru çocuklarla büyüdüm. Ben büyüdükçe onlar da büyüdü ve öfkemiz gün geçtikçe büyüyor. Ben yaşıtlarımı havan toplarıyla, mermileriyle, bombalarıyla öldüren bu devleti reddediyorum. Ve biliyorum ki militarizm sadece okullarda değil her yerde bu yüzden iktidarlara karşı ezilenlerle birlikte olup mücadele edeceğim. Bir anti-militarist ve anarşist olarak bu devletin adaletini, hukukunu, emirlerini, otoritesini, ordusunu, ölmeyi ve öldürmeyi, iktidarların savaşlarının bir parçası olmayı reddediyorum. Savaşsız, sınırsız, sınıfsız, otoritesiz, kimsenin kimse üzerinde otorite kurmadığı paylaşma ve dayanışmanın bereketli olduğu özgür bir dünyada yaşamak istiyorum. Savaşta ve barışta militarizm öldürür."

http://vicdaniret.org/eylul-ozdamar/...

2011, İstanbul

Merve Arkun VR

Vicdani Red

15 Mayıs 2011

İstanbul

Vicdani Red

Merve Arkun

Savaşlara Karşı

Merve Arkun VR, "Ben bir kadın olarak, varoluşumu yok sayan, hayatıma her gün tecavüz eden, beni savaşlarının bir öznesi haline getiren militarizmi; bir anarşist olarak iktidarların ezilenlere uyguladığı zulmü ve tecavüzcü devletin savaşının bir parçası olmayı reddediyorum. Yaklaşık 30 yıldır bu topraklarda T.C. devletinin Kürdistan’da uyguladığı imha ve inkar politikalarını, öldürülen çocukları, yitirilen hayatları görüyorum ve bu kirli savaşın bir parçası olmayı reddediyorum. Savaşın devamlılığı süresinde kadını bir araç olarak kullanan bu militarist sistemi kabul etmiyor, savaşın insan kaynaklarını kurutmak için mücadele ediyorum. Ben otoritenin ve hiyerarşinin olmadığı, savaşlarda kimsenin ölmediği bir dünya hayal ediyorum ve bu yüzden anarşist bir kadın olarak vicdani reddimi açıklıyor, halkı askerlikten soğutuyorum."

http://vicdaniret.org/merve-arkun/...

2011, Farklı Yerlerde

Savaşsız Bir Dünya

Makale

25 Şubat 2011

Farklı Yerlerde

Makale

Ümit Şahin

Savaşlara Karşı

(25 Şubat 2011) Savaşsız bir dünya… Tarihsel açıdan bakıldığında büyük bir düş elbette. Hatta bir ütopya. Sadece son birkaç yüzyıla baksanız bile, savaşsız biten kaç devrim, savaşsız yayılan kaç din, savaşsız çizilen kaç sınır bulabilirsiniz? Savaş meydanlarında, katliam ve soykırımlarda ölen yüz milyonlarca insanı insanlık tarihinde bir sapma gibi görebilir misiniz? Kuşkusuz savaş tarihin ayrılmaz bir parçasıdır. Ama tarihsel soyutlamanın kötümser perspektifinden değil de, bugünün ve geleceğin umutlu penceresinden bakıldığında savaşsız dünya düş değil, gerçektir. Çünkü savaşsız bir dünya aslında kendimizin, yakınlarımızın, sevdiklerimizin ve bütün insanların savaşın ve şiddetin olmadığı, barışın hüküm sürdüğü bir dünyada yaşaması için verdiğimiz mücadelenin en basit, en doğrudan sonucudur. Yani savaşsız bir dünya, savaşa karşı direnişin ta kendisidir. Savaştan söz edince tabii ki aklımıza önce savaşın karanlığı geliyor. Ordular, silahlar, öldürülen, sakat kalan insanlar, yıkılan kentler, yok edilen köyler geliyor. Ama savaşın tarihi de, bugünü de, geleceği de bundan ibaret değil. Savaşların bir parçası da aslında savaşa karşı direnenlerdir. Savaşsız bir dünya direnenlerin dünyasıdır. Savaşsız bir dünya savaştan kaçanlardır. Askere gitmeyi, eline silah almayı, ölmeyi ve öldürmeyi reddedenlerdir. Kaçaklar ve redçilerdir."

https://yesilgazete.org/blog/2011/02/25/...

2011, İstanbul

Rıza Balku VR

Vicdani Red

23 Ocak 2011

İstanbul

Vicdani Red

Rıza Balku

Savaşlara Karşı

Rıza Balku: "Bu belge ile vicdani reddimi ilan ediyorum. Ben 01.03.1988 tarihinde Batman Kozluk doğumlu, 111031222292 T.C kimlik numaralı RIZA BALKU. İnancım ve siyasi görüşlerim nedeniyle askerlik yapmayı red ettiğimi ilan ediyorum. Kirli savaşınıza ortak olarak insanlığa, halkıma ve vicdanıma karşı suç işlememek için sizi red ederek suç işlemek istedim. İnancım, etnik kimliğim ve siyasal görüşlerim ve daha birçok nedenden dolayı vicdanı reddimi açıklıyorum. İnsan öldürmeyi öğrenmek ve hayatım boyunca bundan dolayı vicdan azabı çekmek istemiyorum. Halkıma ve masum insanlara terör estiren T.C devletine ise asla hiçbir şekilde askerlik veya kamu hizmetinde bulunmak istemiyor, şimdiye kadar akıtılan ve bundan sonra akıtılacak olan kana ve kirli savaşa ortak olmak istemiyor vicdanı reddimi açıklayarak barışa katkıda bulunmak istiyorum. Bir insan olarak her türlü cinayete ve cinayet işlemek için bir araya gelmiş orduya ve tabi ki savaşa karşıyım. Benden askerlik yapmamı istemekle, kirli savaşa, kardeş kanına ortak olmamı, anaların göz yaşına, beddualarına ve insan katili olmamı istiyorsunuz. Ancak ben ordunuzun ve "Ordu Devletinizin” şimdiye kadar sistematik olarak yaptığı zulümlere şahit olmuş bir kişiyim. Size askerlik veya en ufak bir kamu hizmeti yapmakla VİCDANSIZ olduğumu kanıtlamamı istiyorsunuz. Ancak ben sizi ve size hizmet etmeyi kesinlikle reddediyorum… Kısacası size askerlik yapmam için hiçbir nedenim yok aksine yapmamam için binlerce nedenim var."

http://vicdaniret.org/riza-balku/...

2010, İstanbul

Savaşlara Karşıtı Panel

Panel

03 Aralık 2010

İstanbul, Beyoğlu

Panel

Tütün Deposu

Savaşlara Karşı

(3 Aralık 2010) Açık Masa’nın buluşmasında konuşmacılar militarizmin toplumsal cinsiyet kodları ve heteropatriyarka ile ilişkisi, vicdani reddin toplumsal ve hukuki açmazları, savaş gerçekliğinin hamaset dilindeki tezahürlerini tartışmaya açmışlar.

http://anarsistfaaliyet.org/dayanisma/pa...

2010, Ankara

Ölüleri Gömün

Tiyatro

03 Kasım 2010

Ankara

Tiyatro

Şakir Gürzumar, Oyun Ekibi

Savaşlara Karşı

Dünyanın birçok yerinde sürüp giden savaşlardan birinde vurulan askerler mezarlarından kalksalar ve savaşı durdurmaya kalksalar neler olur? Peki ölmeyi, gömülmeyi reddeden bu askerlere karşı generallerin, silah tüccarlarının, bürokratların hatta fahişelerin tepkisi ne olur? İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı olan ""Ölüleri Gömün"" bu soruların cevabıyla karşımızda. İddialı, nitelikli ve anlamlı bir yapım olan oyun, ilk kez 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivalinde sahnelenmiş ve antimilitarist yapısıyla dikkat çekmişti. Oyunu yazan 1913 New York doğumlu Irwin Shaw, savaş eleştirisini hatta savaş karşıtlığını ait olduğu toplumun ordusu üzerinden aktarıyor izleyiciye. Orijinal adıyla "Bury The Dead"i 1939 yılında henüz 23 yaşındayken, "Savaşa Karşı Tek Perdelik Oyunlar" yarışması için yazmış ve ödülün sahibi olmuş.

http://tiyatroelestirmenleribirligi.org/...

2010, İstanbul

Aslı Candan VR

Vicdani Red

15 Mayıs 2010

İstanbul

Vicdani Red

Aslı Candan

Savaşlara Karşı

"Gezegenimizde hâlâ, sömürgeci zenginliğin toplandığı Batı ve sömürgeciliğin talan ettiği Doğu'nun temsil ettiği iki ayrı dünya var. Neo-liberalizm bu iki dünya arasındaki sınırları aşındırıp dünyayı tek bir yer haline getirmeye hizmet etse de bu iki dünyadaki yaşam savaşı arasındaki fark henüz belirginliğini koruyor. Dünyayı kana bulayan sömürgeci kapitalistlerin evlerinde huzura ihtiyacı var. Bu huzuru sağlamak için bu coğrafyada, bir savaşa; durmaksızın ürettikleri silahlar, helikopterler, panzerler, mermiler içinse alıcılara ihtiyaçları var. T.C. devleti bu işlek tezgahın gediklisi olmuş durumda. Batı'nın talanına maruz kalmış bir devlet olarak kendisini Doğu ve Batı olarak ikiye ayırıp Doğusuna savaş açıyor. Hiç durmadan savaşıyor, savaştırıyor; çünkü savaşın yok ettiği tek bir hayat bile, onun devamlılığını sağlıyor. Vicdan, bir insanı durdurabilen tek şeyken, devleti durduramıyor. Ben bir anarşistim. Devletin ve yine devletin sürekliliğini sağlamak için kullandığı askeri ve ideolojik tahakküm araçlarının ortadan kaldırılmasını savunuyor, bu uğurda mücadele veriyorum. Devleti ve onun tüm askeri ve ideolojik aygıtlarını hem aklen hem de vicdanen reddediyorum."

http://vicdaniret.org/asli-candan/...

2010, İstanbul

Ümit Yiğit Yılgın VR

Vicdani Red

08 Ocak 2010

İstanbul

Vicdani Red

Ümit Yiğit Yılgın

Savaşlara Karşı

“Şiddeti, emir alıp vermeyi kabul etmiyorum. Yaşam anlayışıma ters düşen şiddeti ve şiddet içeren tüm organizasyon ve kurumları reddediyorum. Enver Aydemir ve Volkan Sevinç’le dayanıştığımız şu anda insanlık adına vicdanımın sesini dinliyorum. Red ediyorum. İnsanlığın yok oluşuna karşı, savaşın karşısındayım. Militarist hiçbir kurumla işbirliğine girmeyeceğimi tekrarlıyorum. Tüm bedenimle red ediyorum. Dünya cennet olsun. Barış ve barış mücadelesi veren insanlara selam olsun."

http://vicdaniret.org/umit-yigit-ilgin/...

2008, İstanbul

İnan Mayıs Aru VR

Vicdani Red

27 Eylül 2008

İstanbul

Vicdani Red

İnan Mayıs Aru

Savaşlara Karşı

(27 Eylül 2008) İnan Mayıs Aru, "27 Eylül Cumartesi akşamüstü saat 7'de, Sultanahmet'te Simavna Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin'in mezarı önünde yaklaşık 30 kişinin karşısında; "Hepiniz çok sağolun güzel dostlarım, hiçbir koşulda askere gitmeyeceğimi ifade ettiğim bir metni okudum ve metnin bir kopyasını bir demet çiçekle beraber Bedreddin'in mezarına bıraktım. Bedreddin'in, dostlarımın ve gecenin huzurunda vicdanımın reddini dile getirdim. Şimdi bu beyanı sizlerle de paylaşıyorum. Basını çağırmadım, kitle medyası da saikleri ve işleyiş biçimiyle reddettiğim militarizmin ve yalanın bir parçası çünkü. Hep kendi medyamızın, haberleşme ağlarımızın, yeraltı gazetelerimizin, fanzinlerimizin, korsan radyolarımızın, bloglarımızın ve yeryüzünün en sıkı çalışan habercisi fısıltının cazibesine ve gücüne inandım. Ekte vicdani ret beyanım var; yakında açıklamanın fotoğraf ve videolarını dolaşıma sokacağım. Siz de sözümü çevrenizde yayarsanız sevinirim. Teşekkür ederim!"

http://vicdaniret.org/inan-mayis-aru/...

2006, İstanbul

İsmail Saygı VR

Vicdani Red

15 Kasım 2006

İstanbul

Vicdani Red

İsmail Saygı

Savaşlara Karşı

(15 Kasım 2006) İsmail Saygı, " Askerlik yaptığım 7 ay süresince; askerlik mantığının içerisindeki şiddet, ölme ve öldürme öğretilerinin benim yaşam tarzıma ve hayat görüşüme uymadığını anladım. Asker olarak geçirdiğim 7 ay boyunca kendime olan saygımı ve ruhsal sağlığımı kaybetmeye başladım. Bu sebeplerden dolayı bünyesinde şiddeti barındıran hiçbir kurum ve kuruluş ile bağımın kalmamasına karar verdim."

http://vicdaniret.org/ismail-saygi/...

2006, İstanbul

İsmail Saygı VR

Vicdani Red

15 Kasım 2006

İstanbul

Vicdani Red

İsmail Saygı

Savaşlara Karşı

Askerlik yaptığım 7 ay süresince; askerlik mantığının içerisindeki şiddet, ölme ve öldürme öğretilerinin benim yaşam tarzıma ve hayat görüşüme uymadığını anladım. Asker olarak geçirdiğim 7 ay boyunca kendime olan saygımı ve ruhsal sağlığımı kaybetmeye başladım. Bu sebeplerden dolayı bünyesinde şiddeti barındıran hiçbir kurum ve kuruluş ile bağımın kalmamasına karar verdim" Savaşa Karşı İsmail Saygı

http://vicdaniret.org/ismail-saygi/...

2006, İstanbul

Savaşa Karşı Barışı Savunacağız

İş Durdurma

25 Şubat 2006

İstanbul, Kadıköy

İş Durdurma

KESK, DİSK, TMMOB

Savaşa Karşı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan olaylar nedeniyle "Savaşa Karşı Barış İçin" sloganıyla bugün iş bırakma eylemi yaptı.

http://www.hurriyet.com.tr/savasa-karsi-...

2005, Farklı Yerlerde

Savaşa Hiç Gerek Yok

Müzik

25 Temmuz 2005

Farklı Yerlerde

Müzik

Mor ve Ötesi Grubu

Irak Savaşına Karşı

hayattayken çocuklar konuşmak gerek çocuklar savaş ne demek,hiç durur mu başlarsa kim kazanacak bu hırstan kim ağlayacak sonunda zamanın ruhu terkediver dünyayı kimlerdensin,onlardan mı? petrolden mi,hayattan mı? kimlerdensin,onlardan mı? yok,savaşa hiç gerek yok yok faydası yok durmanın büyük zorbamız durmalı durana kadar gerçeği haykırmalı paraya,güce,savaşmaya,ölüme doymuyor,durmuyorlar önce gerçekler solar,sonra masum hayatlar kimlerdensin,onlardan mı? petrolden mi,hayattan mı? kimlerdensin,onlardan mı? yok,savaşa hiç gerek yok

http://www.akormerkezi.com/mor-ve-otesi-...

2005, İstanbul

Savaşa Hiç Gerek Yok

Müzik

04 Temmuz 2005

İstanbul

Müzik

Mor ve Ötesi

Savaşlara Karşı

Müzik - Savaşa Hiç Gerek yok, Savaşa Karşı Mor ve Ötesi https://sarki.alternatifim.com/sarkici/mor-ve-otesi/savasa-hic-gerek-yok

https://sarki.alternatifim.com/sarkici/m...

2005, İstanbul

Irak Dünya Mahkemeleri

Temsili Mahkeme

24 Haziran 2005

İstanbul, Darphane

Temsili Mahkeme

Küresel Barış ve Adalet Komisyonu

Irak Savaşına Karşı

Irak Dünya Mahkemesi’nin temel amacı, Irak Savaşı hakkındaki gerçekleri mümkün olabildiğince gün yüzüne çıkarmak, Irak halkına karşı adaletin sağlanmasının ve sorumluların hesap vermesinin önemini vurgulamak olmuştur.

https://bit.ly/2rxwTID...

2005, Farklı Yerlerde

Biz Bu Savaşı Durdurabiliriz

Kitap

01 Haziran 2005

Farklı Yerlerde

Kitap

Ali Öz

Savaşlara Karşı

2002 yılının baharında, Bush, dünya kamuoyunu Irak’a karşı planladığı saldırıya hazırlamaya çalışırken, bütün dünyada güçlü bir savaş karşıtı hareket ortaya çıktı. Böyle bir şey dünya tarihinde ilk kez oluyordu. İlk kez, henüz savaş fiilen başlamadan küresel çapta savaş karşıtı bir hareket yükseliyor, savaşı engellemek istiyordu.

http://www.metiskitap.com/catalog/book/4...

2005, Farklı Yerlerde

İlyas Seyrek VR

Vicdani Red

16 Mayıs 2005

Farklı Yerlerde

Vicdani Red

ilyas Seyrek

Savaşlara Karşı

Üzerinde yaşadığımız topraklarda özellikle son yüzyılda T.C devletinin Türkleştirme politikaları ile Kürtlere, Alevilere ve Ermenilere asimilasyon, soykırım ve katliam politikaları uygulandı. Devletler çıkar çatışmalarında ve egemenlik mücadelelerindeyken milyonlarca insanı ölmeye ve öldürmeye zorladı. Parası olanlar ölmekten ve öldürülmekten muaf tutulurken yaşamını yitirenler ise hep fakirler oldu. Ayrıca militarizm savaşların olmadığı zamanlarda da kışlalarda intihar adında kendini gösterdi. Devletlerin üzerine kurulduğu ataerki ve militarizm ise günümüz dünyasında, okulda, sokakta, TV ve tüm medya araçlarında kendine geniş yer buldu. Ben iste tüm bu katliam ve politikalardan dolayı, yaşamın her anına sızmakta olan militarizmi ve devleti devrimci anarşist bir birey olarak özgür yaşama duyduğum tüm inançla reddiyor, vicdani reddimi açıklıyorum."

http://vicdaniret.org/ilyas-seyrek/...

2005, İzmir

Ferda Ülker VR

Vicdani Red

14 Mayıs 2005

İzmir

Vicdani Red

Ferda Ülker

Savaşlara Karşı

(14 Mayıs 2005) Ferda Ülker, "Uzun zamandır kendimi antimilitarist ve feminist olarak tanımladığım için, doğal olarak, zaten retçi olduğumu düşünüyorum. Yaptığım bu açıklama ile “gayri resmi” olan durumu sadece “gayet resmi” hale getirmiş oluyorum! Vicdani ret hareketi, yalnızca ‘zorunlu askerlik hizmeti’ne karşı yürütülen bir mücadele değildir. Kavram çok daha geniş bir yelpazeyi ve daha fazlasını içeriyor. Ve biz kadınların bu harekette “destekçi” konumundan daha fazlasına dair sözümüz ve duruşumuz var. Vicdani ret militarizme ve onun bütün yüzlerine karşı doğrudan bir karşı duruşun adıdır. Militarist düşünce sadece ‘askeriye’nin sınırları içinde kalmayıp, günlük hayatın içine de yedirilen “militer” bir dünya kurgular. Ki bu kurguda; kadınlık aşağılanır, kadınlar genellikle görmezden gelinir, yok sayılır. Koşullar gereği bazen öne çıkarılsa da bir iki adım geride konumlandırılır. Kavramları; otoritedir, hiyerarşidir, itaattir. Biz kadınlar için bu kavramlar ne kadar da tanıdık değil mi, ne kadar da hayatın içinde. Durmadan çarptığımız ve her seferinde bizi gerilere iten bir dünyanın çok iyi bildiğimiz duvarlarıdır. Hele bu coğrafyada yaşayan kadınlar için militarizm, hayatın her ayrıntısında, çağrısız ve arsız bir misafir gibi hep ‘mevcut(lu)’dur. Sokakta, evde, işte, ilişkilerimizde, mücadele alanlarımızda ve her yerde. Dün olduğu gibi bugün de, elimden geldiğince, gücüm yettiğince, militarizmin gizli – açık, her türlü görüntüsüne karşı mücadele edeceğimi ve mücadele eden herkesle dayanışma içinde olacağımı ilan ediyorum. O benim hayatımdan elini çekmemek konusunda ne kadar ısrarlıysa ben de mücadelemin devamlılığı konusunda o denli kararlıyım. REDDEDİYORUM."

http://vicdaniret.org/ferda-ulker/...

2005, Farklı Yerlerde

Bülent Bektaş VR

Vicdani Red

14 Mayıs 2005

Farklı Yerlerde

Vicdani Red

Bülent Bektaş

Savaşlara Karşı

(14 Mayıs 2005) Bülent Bektaş, "Dünya bizim dışımızda, bize rağmen dönüp duruyor. Eğer insanoğlunun gücü yetseydi belki onu durdurur ya da yörüngesini değiştirirdi. Tarihin çarkı doğaya, doğal olana müdahalelerle dönüyor. Özgürlükler yok sayılıyor; savaşlarla, soykırımlarla her gün yeni kurbanlar veriliyor. Başka türlü olmazmış gibi tarih, kendi devamını sonlanan yaşamlarla sağlıyor. Bu nedenle insanlık tarihiyle övünmüyor, aksine onun yıkılması gerektiğini düşünüyorum. Peki bu acı serüveni başlatanlar kimler? Ateşi bulanlar mı, toprağı ilk sürenler mi, hayvanı ilk evcilleştirenler mi?.. Yoksa hepsi birden mi? Elbette ki, o zamanların insanları, eylemlerinin insan-doğa kardeşliğinin bozulması yönünde evrileceğini kestiremezdi. Sürecin, üstümüze yağan bombalara ve upuzun bir tutsaklık zincirine dönüşeceğini bilselerdi, belki o ilk günahı işlemezlerdi."

http://vicdaniret.org/bulent-bektas/...

2005, Farklı Yerlerde

Ercan Aktaş VR

Vicdani Red

14 Mayıs 2005

Farklı Yerlerde

Vicdani Red

Ercan Aktaş

Savaşlara Karşı

"Hayattaki çoğulculuğu, barışı, halkların birlikte eşit ve özgür yaşamasını, birey özgürlüğünü, kendi iktidarları adına sınırlayan ve yoksayan yapılar hayatlarımız üzerinde kendi tekellerini oluşturmak istemektedirler. Bunu gerçekleştirmek için zorunlu askerlik ile adaletsiz ve de akıldışı olan kışla hayatı gündelik yaşamlara dayatılmaktadır. Saldırganlığın militarist ruhu çeşitli araçlarla hayatlarımızın vazgeçilmezleri arasına sokulmak istenmektedir. Militarizmin hayatlarımızda sızmadığı alan kalmadı adeta. Yaşamımıza etki eden tüm örgütlenmelerede, aile, okul, ordu, ticari işletmeler, siyasi partiler hatta kendini sistem karşıtı olarak tanımlayan kimi politik gruplar vs. hemen hepsi hiyerarşik, militarizmden beslenen ve militarizmi besleyen kurumlardır. Emir almak ve vermek en temel iletişim biçimi olmuş şiddeti gündelik yaşamlarının her alanında sergileyen insanlar, en üst boyutta dünyanın silahlanmasına karşı da duyarsızlaşmışlardır."

http://vicdaniret.org/ercan-aktas/...

2005, İzmir

Hilal Demir VR

Vicdani Red

14 Mayıs 2005

İzmir

Vicdani Red

Hilal Demir

Savaşlara Karşı

"Hayatımızın her alanını kaplamış militarist ve dolayısıyla erkek-egemen, cinsiyetçi, hiyerarşik, otoriter bir dünyada yaşamak istemiyorum.. Bana okul / eğitim vermelerini istemiyorum. İnsanların savaşlarda koca bir kandırmaca uğruna ölmelerini istemiyorum. Bir insan olduğumu / bir birey olduğumu ispatlamak istemiyorum. Devletlerin savaş politikalarını ve üzerimizde oynadıkları oyunları görmezden gelmek istemiyorum. Savaşlarda ölsün diye kukla yetiştirmeye kalkan orduları istemiyorum. Birilerinin herhangi bir konuda, bana sormadan benim adıma karar vermelerini istemiyorum. Militarist anlayışları politik alanlarımda görmek istemiyorum. Yaşamımın, özelimin içine girmeye çalışan erkek-egemen algıyı, davranışları yaşamak istemiyorum. Cinsel kimliklerimin birileri tarafından değerlendirilip yargılanmasını istemiyorum. Sadece kadın olduğum için “anne”, “karı”, “evlat”, “kız arkadaş” diye etiketlendirilip yönetilmek istemiyorum. Sınırlar içinde yaşamak istemiyorum. Öldürmeyi ve öldürülmeyi istemiyorum ve vicdanımın sesini dinleyip bütün bunları reddediyorum. Çünkü ben savaşsız, şiddetin hiçbir türünün olmadığı, otoritesiz, sınırsız bir dünyada kendim olarak, özgürce yaşayıp mutlu olmak İSTİYORUM! Peki ya siz?”

http://vicdaniret.org/hilal-demir/...

2005, İzmir

Eylem Barış VR

Vicdani Red

14 Mayıs 2005

İzmir

Vicdani Red

Eylem Barış

Savaşlara Karşı

Devletleri, silahlanmayı ve onun egemen güçlerinin tümünü insanca yaşanabilir bir dünya adına reddediyorum. Ülkemizde yaşanmakta olan savaşı yok sayan zihniyeti reddediyorum. Kürt halkına yönelik böl işlet yönet, yok say tutumunu ve politikalarını reddediyorum. Total retçi Mehmet Tarhan’a yönelik “kişisel hak ve hürriyeti” yok sayan zihniyeti reddediyorum.

http://vicdaniret.org/eylem-baris/...

2005, İzmir

Eylem Barış VR

Vicdani Red

14 Mayıs 2005

İzmir

Vicdani Red

Eylem Barış

Savaşlara Karşı

Devletleri, silahlanmayı ve onun egemen güçlerinin tümünü insanca yaşanabilir bir dünya adına reddediyorum. Ülkemizde yaşanmakta olan savaşı yok sayan zihniyeti reddediyorum. Kürt halkına yönelik böl işlet yönet, yok say tutumunu ve politikalarını reddediyorum. Total retçi Mehmet Tarhan’a yönelik “kişisel hak ve hürriyeti” yok sayan zihniyeti reddediyorum.

http://vicdaniret.org/eylem-baris/...

2005, Kırklareli

Necati Balbay VR

Vicdani Red

03 Ocak 2005

Kırklareli

Vicdani Red

Necati Balbay

Savaşlara Karşı

3 Ocak 2005 tarihinde Lüleburgaz askerlik şubesinde bana bu imkanı sağladılar. Oradaki birlik komutanına kararımı nedenleriyle birlikte bildirdim. Şimdi de bunu herkesin bilmesini istiyorum… İnsanın doğada bir yöneten olarak değil, diğer varlıklar ile birlikte bir bütünün parçası olarak yer aldığını biliyorum. Dünyayı algılayışta bugün egemen olan bakışın hatalı ve geleceğimiz için terk edilmesi gerektiğini, insanlar olarak bizlerin öncelikle kendi birey olma bilincimizi edinip, birey-doğa, birey-birey ve birey-toplum arasında var olan tahakküm ilişkilerini yıkıp yeni bir dünya yaratmaktan başka şansımızın olamadığını düşünüyorum."

http://vicdaniret.org/necati-balbay/...

2005, İstanbul

Barışamadık

Kitap

01 Ocak 2005

İstanbul

Kitap

Pınar Selek

Savaşlara Karşı Ses Olmak için

Savaşa karşı ses çıkaran örgütler üzerinden değerlendirme yapan Pınar Selek, barış bilincine dair ses çıkarmıştır.

http://bianet.org/bianet/siyaset/78944-p...

2004, İstanbul

Barış İçin İnsan Zinciri

İnsan Zinciri, Pankart, Döviz, Slogan

11 Aralık 2004

İstanbul, Beyoğlu

İnsan Zinciri, Pankart, Döviz, Slogan

Barış Girişimi

Savaşa Karşı

Galatasaray Meydanı'nda toplanan ve Tünel'e kadar insan zinciri oluşturarak savaş karşıtı slogan atan, aralarında gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, gazeteci Eşber Yağmurdereli, sanatçılar Mahir Günşiray, Ferhat Tunç, Jülide Kural ve Lale Mansur ile öğretim görevlisi Ufuk Uras gibi isimlerin de bulunduğu Barış Girişimi üyesi yaklaşık 500 kişi, hükümetten, ABD'nin Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nden kaçmak için tek tek ülkelerle imzalatmaya çalıştığı anlaşmaları, imzalamamasını istedi.

http://www.habervitrini.com/gundem/insan...

2004, İstanbul

Nato Karşıtı Miting

Miting

27 Haziran 2004

İstanbul, Kadıköy

Miting

Küresel Barış Adalet Komisyonu

Savaşa Karşı

NATO toplantısının İstanbul’da yapıldığı Haziran 2004’te tüm savaş karşıtları “NATO ve Bush Karşıtı Birlik” adlı platformda bir araya geldiler ve 27 Haziran’da Kadıköy’de bir miting düzenlediler. Birlik içinde 100’den fazla sendika, dernek, meslek kuruluşu, parti ve siyasi platform bulunuyordu.

https://bit.ly/2rxwTID...

2004, İstanbul

Umut Çakmak VR

Vicdani Red

24 Mayıs 2004

İstanbul

Vicdani Red

Umut Çakmak

Savaşlara Karşı

(24 Masıs 2004) Umut Çakmak, "Merhaba, ben Umut Çakmak. 16 yaşında anarşist bir Kürt genciyim. Bugün burada vicdani reddimi açıklıyorum çünkü ben eğitimin dayattığı militarizmi biliyorum. Çocukların oyun oynamaları gereken yaşlarda tek tip kıyafetlerle hizaya sokulduğu, katliamları anlatan marşların okunduğu, yüksek duvarlarla yaşamlarının çalındığı sistemi biliyorum. Biliyorum, Kürdistan’da devlet tarafından katledilen Ceylan Önkol’u, Uğur Kaymaz’ı ve daha nicelerini. Biliyorum, Roboski’de, Reyhanlı’da, Soma’da katliam yapan devleti, militarizmi. Biliyorum Okmeydanı’nda devletin polisinin Uğur Kurt’u katlettiğini. Çünkü devletler hep katleder. Yüce dediği askerlik sıfatını bizlere yapıştırmaya çalışır ve "Öldür" der. Çünkü militarizm öldürür. Var olan devletin, militarizmin otoritesine karşı koymak için vicdani reddimdir."

http://vicdaniret.org/umut-cakmak/...

2004, İstanbul

İnci Alagül VR

Vicdani Red

15 Mayıs 2004

İstanbul

Vicdani Red

İnci Alagül

Savaşlara Karşı

Reddediyorum. Her yanım öldürme eğitimi almış insanlarla çevrili, askerliğin ve askeri anlayışın yaşamımın her noktasında herhangi bir yüzünü göstermesine katlanamıyorum ve katlanmak da istemiyorum. Çünkü ben savaşsız, şiddetsiz, sınırsız, sınıfsız, otoritesiz bir dünyada özgür bir birey olarak yaşamak istiyorum. Militarizmin ayırımcılığına ve cinsiyetçiliğe karşı bir kadın olarak yani doğuştan elenmiş biri olarak daha fazla susamayacağım için, askere alınma gibi bir derdim olmadığı için, kardeşim, babam, arkadaşım, sevgilim gitmeye zorlandığı için karşı çıkıyorum. Kadınlara yönelik taciz, tecavüz, ‘namus cinayetleri’ni, cinsel kimliğinden ya da yöneliminden dolayı bireyin aşağılanmasını, çürük sayılıp ötelenmesini, diğer toplumsal nedenleri de yok saymadan var olan militarist anlayışın da bir sonucu olarak görüyorum.

http://vicdaniret.org/inci-aglagul/...

2004, İstanbul

Ebru Topal VR

Vicdani Red

15 Mayıs 2004

İstanbul

Vicdani Red

Ebru Topal

Savaşlara Karşı

"REDDİMDİR Başta bireylerin kişisel hak ve özgürlüğünü yok saymak için tesis edilen her türlü, toplumları küflenmiş ahlak eteri ile uyutarak ön yargıya sürükleyen ve dolayısı ile cinsiyetleri kategorilendiren, yerküreyi, doğayı, her türlü canlıyı sermaye aygıtı gibi benimseyen, Eğitim ve öğretim hanesi olarak empoze edilen, bireyi kendi kişisel yetenek ile taleplerine ve değerlerine öksüz bırakan yabancılaştırma kurumlarını, Devletin otoritesini silahla, kanla ve kitleler halindeki ölümlerle sağlamlaştıran, bunu kiralık medya ile halka duyurarak meşrulaştıran; her sağlamlaşan otorite ile birlikte yoğunluğu artan yaptırımlara, yaptırımlarla güçlenen kapitalizme ve açlığa; Çürümüş zihniyetleriyle silaha ve sonuçlarına karşı çıkıp, ölümü değil, yaşamı destekleyen bireylere katlanılması gerek görülen kötü muameleye, eşcinselleri çürük raporu vasıtası ile dolaylı yoldan toplumsal tasviyelerinin sıradanlaştırılmasına dair reddimi açıklıyorum.

http://vicdaniret.org/ebru-topal/...

2003, İstanbul

AKP Binası Önüne Kanlı Tabut

Sembolik Eşya

20 Ekim 2003

İstanbul, Esenyurt

Sembolik Eşya

ESP

Irak'a asker gönderme politikasına karşı

(20 Ekim 2003) Ezilenlerin Sosyalist Platformu aktivistleri, Esenyurt Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ilçe binası önüne kanlı tabut bırakarak, Irak'a asker gönderme hazırlıklarını protesto etti. Esenyurt'taki AKP ilçe binası önüne gelen yaklaşık 50 kişilik grup dövizler açarak "ABD için ölme, öldürme", "Irak'ta direniş, Filistin'de intifada kazanacak" sloganları attı.

https://bianet.org/bianet/siyaset/25273-...

2003, İstanbul

Maratonda Savaş Karşıtı Eylem

Sembolik Zaman, Slogan

20 Ekim 2003

İstanbul, Boğaz

Sembolik Zaman, Slogan

Savaş Karşıtları

Irak Savaşına Karşı

Savaş karşıtları, Avrasya Maratonu sırasında da eylemler yaptı. Bütün eylemciler gözaltına alındı. Boğaz Köprüsü'nün Anadolu yakası ayağında toplanan Özgür Gençlik Dergisi okurları üstlerine önlükler giyerek tezkere ve işgal karşıtı sloganlar atmaya başladı. Eyleme müdahale eden polis altı kişiyi gözaltına aldı. Mücadele Birliği dergisi okurları ise koşuya “Irak’ta Direnişle Kardeşleş” pankartı ve bayraklarıyla katıldı. Pankart ve sloganlarla yürüyen gruba polis müdahale etti.

https://bianet.org/bianet/siyaset/25273-...

2003, İstanbul

Savaşa Hayır Koordinasyonu

Basın Açıklaması

20 Ekim 2003

İstanbul

Basın Açıklaması

Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

(20 Ekim 2003) Irak'ta Savaşa Hayır Koordinasyonunun, Türkiye'nin Irak'a asker gönderme tezkeresini protesto etmek amacıyla yaptığı basın açıklamasının ardından polis eyleme müdahale etti. Haşim İşcan'da toplanan 500'ü aşkın kitle Beyazıt Meydanı'na yürümek istedi. Ancak grup, polis izin vermeyince açıklamayı Haşim İşcan'da yapmaya karar verdi. Grup adına basın açıklamasını Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu Sözcüsü Necdet Uygun okudu. "Tezkere Meclisten geçti ama bu yetkinin kullandırılmaması için eylemlerimiz devam edecek." dedi.

https://bianet.org/bianet/siyaset/25273-...

2003, Kayseri

Karanfillerle Savaşa Hayır

Sembolik Eşya, Toplanma

20 Ekim 2003

Kayseri

Sembolik Eşya, Toplanma

İnsan Hakları Derneği

Irak Savaşına Karşı

Kayseri'de, Irak'a asker gönderme kararını protesto etmek isteyen gruba polis müdahale etti, sekiz gösterici gözaltına alındı. Hunat Hatun Medresesi önüne ellerinde karanfillerle gelen bir grup, basın açıklaması yapmak istedi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Kayseri Şubesi Başkanı Hicran Ünsal, Savaş Karşıtı Platform adına basın açıklaması yaptığını belirterek, Irak'a silahlı asker yerine karanfil göndermek istediklerini söyledi.

https://bianet.org/bianet/siyaset/25273-...

2003, İzmir

Bornova Meydanında Miting

Miting

20 Ekim 2003

İzmir

Miting

İzmir Savaş Karşıtları Derneği

Irak Savaşına Karşı

İzmir Savaş Karşıtı Platform düzenlediği bir mitingle Türkiye'nin Irak'a asker gönderme hazırlıklarını protesto etti. Bornova Cumhuriyet meydanındaki mitinge yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Miting alanında daha çok "ABD için ölme, öldürme", "İşgale değil direnişe destek" sloganları atıldı. Mitingde ilk konuşmayı İzmir Savaş Karşıtı Platform adına İHD Şube başkanı Mustafa Rollas yaptı.

https://bianet.org/bianet/siy aset/25273...

2003, Gaziantep

Balıklı Parkında Savaş Karşıtı Eylem

Yürüyüş, Döviz

10 Ekim 2003

Gaziantep

Yürüyüş, Döviz

KESK

Savaşa Karşı

(10 ekim 2003) "Balıklı Parkında Savaş Karşıtı Eylem" "Akşam saatlerinde Balıklı Parkı'nda toplanan KESK'e bağlı sendikalara üye 150 kişilik grup, yarın mecliste yapılacak tezkere görüşmesini protesto etti. Ellerinde, "Savaşa Hayır" yazılı dövizler taşıyan grup sık sık Başbakan Erdoğan ve AK Parti aleyhine slogan attı. Polisin güvenlik önlemi aldığı eylemde kalabalık adına konuşan Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Faruk Koç, AK Parti'nin kendini Ortadoğu'nun süper gücü olarak gösterme çabası içinde olduğunu ve bu sebeple tezkere yetkisi istediğini ileri sürerek, "Bölgesel aktörlük adı altında gizli üsler, askeri kamplar ve silah yardımlarıyla savaş sürecini hızlandıran AKP, Türkiye'yi her geçen gün derin bir karanlığa sürüklemektedir. Emperyalist müdahalelerin ve paylaşım savaşlarının yarattığı yıkımlar biliniyor. İnsanlık suçuna karşı geçmişte olduğu gibi bugün de karşı duracağız. İçeride ve dışarıda savaşa karşı ısrarla barışı savunmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Kalabalık, yapılan açıklamanın ardından parktan ayrıldı.

https://www.sondakika.com/haber/haber-ga...

2003, İstanbul

Barışa Rock Festivali

Festival

07 Eylül 2003

İstanbul, Sarıyer

Festival

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Savaşa Karşı Festival

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun girişimiyle gerçekleştirilen BarışaRock Festivali, 6-7 Eylül 2003’te Sarıyer Baharsuyu Piknik Alanı’nda yapılmaya başlandı. 2003- 2008 yılları arasında altı defa yapılan BarışaRock Festivali’nde on binlerce savaş karşıtı rocksever bir araya geldi.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Emperyalist Savaşa Karşı Eylem

Oturma Eylemi

29 Ağustos 2003

İstanbul

Oturma Eylemi

Anti-kapitalist Müslümanlar

Savaşa Hayır

Gezi Parkı eylemlerinin sembollerinden olan Antikapitalist Müslümanlar, Suriye'ye gerçekleştirilmesi planlanan askeri müdahaleye tepki göstermek için oturma eylemi başlattı. Galatasaray Lisesi önünde başlatılan oturma eyleminde, "Emperyalizme ve Nato'ya karşı birleşelim" ve "Suriye'de savaşa hayır" yazılı afişler açıldı. Antikapitalist Müslümanlar tarafından yapılan açıklamada, oturma eyleminin süresiz olduğu bildirildi.

http://odatv.com/antikapitalist-musluman...

2003, İstanbul

Çocuklardan Savaş Karşıtı Eylemi

Tiyatro, Müzik

23 Mayıs 2003

İstanbul, Taksim

Tiyatro, Müzik

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu Üyelerinin Çocukları

Irak Savaşına Karşı

23 Nisan’da Koordinasyon bileşenlerinin çocukları “Iraklı kardeşlerinin kendilerine ırak olmadığını” çocuk dilleriyle anlatmak için Galatasaray Meydanı’nda toplandı. Çocukların kendi şarkıları, kendi tiyatroları ve kendi hayal güçleriyle gerçekleştirdikleri eyleme yoğun çocuk katılımı oldu.

https://bit.ly/2rxwTID...

23 Mayıs 2003

Afyon

Sergi

İsmek Kursiyerleri

Irak Savaşına Karşı

Taksim’de, Metro girişindeki kültür merkezinde, Büyükşehir Belediyesi’nin İSMEK - Meslek Edindirme Programı’na katılan 10.000’e yakın kişinin “Savaş ve Kadın” temalı el emeği çalışmaları, Büyükşehir Belediye Başkanı, STK temsilcileri, sanatçılar ve basın mensuplarının katılımıyla sergilendi.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı El-İşi Sergi

Sergi

23 Mayıs 2003

İstanbul, Taksim

Sergi

İsmek Kursları Katılımcıları

Irak Savaşına Karşı

Taksim’de, Metro girişindeki Kültür Merkezi’nde, BüyükşehirBelediyesi’nin İSMEK - Meslek Edindirme Programı’na katılan 10.000’e yakın kişinin“Savaş ve Kadın” temalı el emeği çalışmaları, Büyükşehir Belediye Başkanı, STK temsilcileri, sanatçılar ve basın mensuplarının katılımıyla sergilendi.

http://openaccess .bilgi.edu.tr:8080/xml...

2003, İstanbul

Sami Serkan Kazık VR

Vicdani Red

15 Mayıs 2003

İstanbul

Vicdani Red

Sami Serkan Kazak

Savaşlara Karşı

(15 Maysı 2003) Sami Serkan Kazak, "Ben bu dünyaya hayatımı bireylere veya kurumlara adamak için gelmedim. Oysa devlet doğduğum andan itibaren beni vatandaşı ilan edip, üzerimde hakkı olduğunu iddia ediyor. Hiçbir bireyin, üzerimde hak iddia etmesine izin vermediğim gibi, hiçbir devlete ve kuruma da izin vermiyorum."

http://vicdaniret.org/sami-serkan-kazak/...

2003, İstanbul

Gezi Parkında Beyaz Eşarp Eylemi

Sembolik Eşya, Toplanma

05 Mayıs 2003

İstanbul, Taksim

Sembolik Eşya, Toplanma

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu Üyesi Kadınlar

Irak Savaşına Karşı

5 Nisan’da Koordinasyon üyesi kadınlar Taksim Gezi Parkı’nda “Iraklı kız kardeşlerimizle 1.000 kadın buluşması” isimli eylemde bir araya geldi. Yapılan etkinlikte, kadınlar boyunlarına barışın simgesi olarak beyaz eşarplar taktılar.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Soförler Derneği Savaşa Karşı

Basın Açıklaması

02 Mayıs 2003

İstanbul

Basın Açıklaması

Şoförler Derneği

Irak Savaşına Karşı

2 Nisan’da Koordinasyon bileşenlerinden Ticari Araç Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ŞOF-DER), Irak savaşını protesto etti. İstanbul Topkapı’daki minibüs duraklarında düzenlenen eylemde konuşan Dernek Başkanı İmdat Pabuç, “Biz, şoför emekçileri olarak, dünya çocuklarına korku salan bu acımasız ve anlamsız savaşın durdurulmasını talep ediyoruz. Dünyanın tüm insanlarını bu kanlı savaşın durdurulması için gerekeni yapmaya çağırıyoruz” dedi.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, Trabzon

Trabzon Savaş Karşıtlarından Protesto

Basın Toplantısı

04 Nisan 2003

Trabzon

Basın Toplantısı

Trabzon Savaş Karşıtları

Irak Savaşına Karşı

(4 Nisan 2003) "Trabzon Savaş Karşıtları Platformu Sözcüsü Sinan Kutay, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, "ABD ve müttefiklerinin derdinin sadece petrol ve Saddam'ı devirmek değil, Ortadoğu'ya yerleşerek, tüm dünyanın ekonomik kaynaklarına el koymak olduğunu" ileri sürdü. Kutay, Powell'in Türkiye'yi tam da Irak savaşının ortasında ziyaret etmesinin hiç de hayırlı olmadığını savunarak, "Bu ziyaretin temel amacı hiç şüphesiz ki Türkiye'nin kuzey cephesinden savaşa katılımını sağlamak, bunun karşılığında da yapabileceği parasal yardımın pazarlığı olacaktır." dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/savasa-karsi-...

2003, Şanlıurfa

Şanlıurfa Demokrasi Platformundan Açıklama

Açıklama

04 Nisan 2003

Şanlıurfa

Açıklama

Şanlıurfa Demokrasi Platformu

Irak Savaşına Karşı

(4 Nisan 2003) Şanlıurfa Demokrasi Platformu da yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ta sivillerin zarar görmemesi için savaşın durdurulmasını istedi. Açıklamada, şöyle denildi: "İnsanlık, ABD ve İngiltere'yi affetmeyecektir. Daha fazla can kaybı olmadan ve Ortadoğu'da belirsizlik yaratılmadan savaş biran önce durdurulmalıdır. Dünyanın bu savaşı durdurmaya çalıştığı sırada ABD Dışişleri Bakanı'nın Türkiye'ye gelerek destek istemesi, kabul edilemez. ABD ve İngiltere, yanlarına yeni suç ortağı aramaktadırlar."

...

2003, Mersin

Temiz Toplum Hareketi Savaşa Karşı

Toplanma, Slogan

03 Nisan 2003

Mersin

Toplanma, Slogan

Temiz Toplum Hareketi

Savaşa Karşı

ABD ve İngiltere'nin, Irak'a karşı başlattığı savaşa tepkiler sürüyor. Mersin'de, Temiz Toplum Hareketi, Irak Savaşı'nı protesto eylemi yaptı. Temiz Toplum Hareketi Başkanı Veli İkiz ve beraberindeki bir grup,Yoğurt Pazarı'nda yaptıkları toplantıda, savaş ve ABD aleyhine sloganlar attı. İkiz, savaş karşıtı herkesi protesto eylemlerine katılmaya ve tepkilerini göstermeye çağırdı."

http://www.hurriyet.com.tr/savasa-karsi-...

03 Nisan 2003

Sivas

Boykot

Niyazibey İskender Salonu

Irak Savaşına Karşı

Sivas'ta faaliyet gösteren ünlü Niyazibey İskender Salonu, ABD'nin Irak savaşını protesto etmek amacıyla bu ülkenin ürünlerini boykot ediyor. Restoran sahibi Nihat Manav, müşterilerinden gelen talep üzerine lokantalarında ABD içeceği olan Coca Cola'yı satmama kararı aldıklarını söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/savasa-karsi-...

2003, İstanbul

Kadınız, Savaş İstemiyoruz

Oturma Eylemi

31 Mart 2003

İstanbul, Taksim

Oturma Eylemi

Kadın Örgütleri

Irak Savaşına Karşı

31 Mart’ta Taksim’de kadın örgütleri, “İşgale ve saldırıya son, hepsi erkek, tesadüf mü? – Kadın Barış Noktası” pankartı altında bireysel katılımı esas alan 15 dakikalık bir barış oturumu gerçekleştirdi. Oturum, “Kadınız, savaş istemiyoruz” sloganıyla sona erdi. Taksim’deki barış noktasında buluşmayı sürdürecek kadınlar, barış noktalarının diğer illere de yayılmasını istediklerini söylediler.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Irak Halkı Yalnız Değildir

Slogan, Yürüyüş

28 Mart 2003

İstanbul, Taksim

Slogan, Yürüyüş

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

28 Mart’ta savaş karşıtları Taksim’den Dolmabahçe’ye yürüdü. Yürüyüş boyunca “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol”, “Irak Halkı Yalnız Değildir”, “Yankee Go Home”, “Emperyalist Savaşa Hayır”, “ABD Üsleri Kapatılsın”, “ABD Askeri Olmayacağız”, “Katil ABD, İşbirlikçi AKP” vb. sloganları atıldı.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Boğaziçi Savaşa Karşı

Etkinlik

19 Mart 2003

İstanbul

Etkinlik

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri-Öğretim Görevlileri ve Çalışanları

Irak Savaşına Karşı

Boğaziçi Üniversitesinde iki hafta boyunca savaş karşıtı etkinlikler gerçekleşecektir. Bu etkinlikler içinde sembol olarak seçilen “Iraklı Ana” heykelinin açılışı ve basın açıklaması, 20 Mart 2003 Perşembe günü saat 12:00’de, öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin katılımıyla yapılacaktır. Aynı günün akşamı saat 19:00’da, “Irak’lı Ana” heykeli mumlarla aydınlatılıp, gitar eşliğinde barış şarkıları söylenecektir. Bütün basın, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, öğretim görevlileri ve üniversite çalışanları davetlidir. 20 MART 2003 PERŞEMBE SAVAŞA KARŞI ETKİNLİK PROGRAMI: Saat: 12:00 Yer: Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı

http://acikradyo.com.tr/arsiv-icerigi/bo...

2003, Ankara

Zeynep Çiçek VR

Vicdani Red

09 Mart 2003

Ankara

Vicdani Red

Zeynep Çiçek

Savaşlara Karşı

Zeynep Çiçek: "Kürdistan’da bir çocuğun hayretlerinin kelimesidir “le le”... Sessizliğin en korkulan yanı bir dakika ara vakitleridir ki “bir kız çocuğu doğar” derler ya, hayret derinden ve bu kez sesli “le le" ... “Oku!”diye başlayan metinlerin kutsallığı, ölümcül ayetlerin mealinin anlaşılmazlığı “suç ve ceza” ikileminde gizli değil midir? Savaşın ölümler dağıtıp; devletin erkek kusup erkekçikler yaratması, kutsal toprak, toprağın fethinin ödülü olarak kadının fethini haklı kılar. Savaş: devletin, savaşanlar devletin kustuklarıdır. “Kutsal“ olanla eşleştirilmek savaşa erkeğin çağırılıp, kadının adlandırılmasıdır ki, kutsal olana girmek devletin, devletçiklerin işidir. “Doyma“ kisvesi altında, açlığın dağıtıldığı, kutsal olanın ürün vermekle kutsandığı toprak ve kadın… Kutsallığımın reddidir, savaşın toprakları kanlıdır, kanlı toprağın ürünü yenmez!" Savaşa Hayır Zeynep Çiçek

http://vicdaniret.org/zeynep-cicek/...

2003, İstanbul

Ali Aydın Çiçek VR

Vicdani Red

07 Mart 2003

İstanbul

Vicdani Red

Ali Aydın Çiçek

Savaşlara Karşı

(7 mart 2003) Ali Aydın Çiçek İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde açıkladı: REDDEDİYORUM Bugün ülkemizde ve dünyada insanlık çok ağır sorunlar yaşamaktadır. Açlık, yoksulluk ve inanılmaz boyutlarda kültürel bir erozyon yaşanmaktadır. Cinsiyetçilik dayatılmakta, farklı dil, kültür ve renkler üzerinde, yine giderek tüm toplum ve doğa üzerinde korkunç bir sömürü, tahribat, yok etme politikası uygulanmaktadır."

http://vicdaniret.org/ali-aydin-cicek/...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı Aydınlık

Işık Kapatma

15 Şubat 2003

İstanbul

Işık Kapatma

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

1 ay sürecek savaşa karşı 1 dakika aydınlık eylemi

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Öldürme! Öldürtme! Eylemi

Toplanma, Slogan, Basın Açıklaması

15 Şubat 2003

İstanbul, Tüyap

Toplanma, Slogan, Basın Açıklaması

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

23 Mart’ta Tepebaşı-TÜYAP önünde, Koordinasyon bir basın açıklaması yaptı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı eylemde, “Öldürme! Öldürtme! Vicdanını Kirletme!”, “Afganistan, Çeçenistan, Halepçe, Irak! Hayır! Savaşa Hayır! Kapitalizm Savaşta da Barışta da öldürür!” sloganları atıldı.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı Miting

Miting

26 Ocak 2003

İstanbul, Beyazıt

Miting

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

ISHK 2. mitingini Beyazıt Meydanında yaptı.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Timuçin Kızılay VR

Vicdani Red

24 Ocak 2003

İstanbul

Vicdani Red

Timuçin Kızılay

Savaşlara Karşı

"BEN NEDEN ASKER OLAMAM! İnsanların egemenler için sadece birer araç haline geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Sömürü, tahakküm, eşitsizlik ve bunun doğal bir uzantısı olan şiddet her yerde egemen olmuş durumda. Devletler de bu egemenliğin sürdürücüsü ve koruyucusu durumundalar. Var olan bu durumu ben seçmedim. Benden istenen sisteme uyum sağlamam ve koşulsuz olarak itaat etmemdir. Ben bu durumdan rahatsızlık duyuyorum. Sömürünün, egemenlik ilişkilerinin ve bunların sonucu olan sınırların ve devletlerin olmadığı, itaat ve tahakküme dayalı değil gönüllü dayanışma ve özgürlüğün olduğu bir dünyada yaşamak istiyorum. Şimdiki durum bunun tersi olsa bile ben daha güzel bir dünya düşümden vazgeçmeyeceğim. Var olan egemen sistemle işbirliği yapmayı reddediyorum. Hayatımın bundan sonrasında şiddetin her türlüsünden uzak durmaya kararlıyım. Devletlerin organize şiddet kurumları olan orduya katılmayı, elime silah almayı, insan öldürmeyi, emirlere uymayı, gerekirse ölmeyi kabul etmiyorum. Devlet benden orduya katılmamı istemekle bütün güzel dünya düşlerimden vazgeçmemi ve varolan sümürü sistemine uymamı istiyor. Hayır! Düşlerim bana aittir ve hayatımı nasıl yaşayacağıma ben karar veririm. Bu fikirlerimden ve şiddetten uzak durma çabamdan kaynaklanan yapmama eylemimden dolayı hakkımda açılacak davalarda hukuki bir savunma yapmayı kabul etmiyorum ve bana destek olmak isteyen tüm insanları şiddetten uzak eylemleriyle dayanışmaya davet ediyorum."

http://vicdaniret.org/timucin-kizilay/...

2003, İstanbul

Mehmet Tarhan VR

Vicdani Red

24 Ocak 2003

İstanbul

Vicdani Red

Mehmet Tarhan

Savaşlara Karşı

"Bugün Afgan halkının tepesine yağan bombalar 11 Eylül’de İkiz Kuleler’e çarptırılan uçaklarla binlerce insanın ölmesiyle ilişkilendiriliyor ve gerçekleştirilen saldırıya tüm dünyanın ortak olması bekleniyor. Şiddetin her türlüsünü lanetliyor, herhangi bir şiddet olayına katılmanın ya da göz yummanın yeni şiddet olaylarının kapısını açacağına ve herkesi sonraki tüm travmalardan sorumlu kılacağına inanıyorum. İktidar kaygısıyla devletler tarafından çıkarılan savaşların öncelikle yaşam hakkının ihlali olduğunu düşünüyorum. Gerekçe her ne olursa olsun yaşam hakkının ihlali bir insanlık suçudur ve uluslararası hiçbir sözleşme ya da yasa bunu meşrulaştıramaz. Bu nedenle hangi koşulda olursa olsun bu suça ortak olmayacağımı ilan ediyorum. Militarist aygıtların hiçbirinin hizmetinde olmayacağım."

http://vicdaniret.org/mehmet-tarhan/...

2003, İstanbul

Mustafa Şeyhoğlu VR

Vicdani Red

24 Ocak 2003

İstanbul

Vicdani Red

Mustafa Şeyhoğlu

Savaşlara Karşı

(24 Ocak 2003) Mustafa Şeyhoğlu, "Savaşsız dünya isteğiyle yaşayan bir insanım. İki nedenle bugün burada reddimi açıklıyorum: Birincisi, bürünmek istemediğim bir kimliğin bana dayatılmasından dolayı; ikincisi, itaat etmenin, yeryüzündeki tüm hiyerarşi türlerinin, tahakküm mekanizması olan devletlerin, örgütlenmiş, kurumlaşmış şiddetin, insan öldürmeyi öğrenmenin ve öğretmenin, emir alıp vermenin, insan eliyle doğada yaratılan afetlerin ve doğanın yok edilmesinin, yaşamların erk, erkeklik ve silah üzerine kurulmasının, cinsiyetçiliğin, ırk, din, dil ayrımcılığının, dünyanın tesadüfen doğduğumuz herhangi bir coğrafyasının sınırlarla çevrilmiş olmasının ve bunu korumak için bilerek yaşanan ve yaşatılan paranoyanın karşısında olmamdan dolayı. Tüm bu saydıklarımın yekûnen bir arada bulunduğu ordunun bir askeri olmak istemiyorum."

http://vicdaniret.org/mustafa-seyhoglu/...

2003, Mersin

Mehmet Bal VR

Vicdani Red

22 Ocak 2003

Mersin

Vicdani Red

Mehmet Bal

Savaşlara Karşı

Bal, 9,5 aylık askerliğinin ardından, vicdani reddini açıkladı ve tutuklanarak Adana Askeri Cezaevi’ne kondu. 155. maddeden yapılan yargılamada beraat ettiği için serbest bırakıldı. 22 Ocak 2003’de tekrar tutuklandı, Mersin’deki birlikten “3 ay hava değişimi” gerekçesi ile bırakıldı. Şu anda hakkında devam eden 6 dava var. (firar, izin ‘tecavüzü’ ve 4 emre itaatsizlikte ısrar) Vicdain reddimi açıklıyorum!.. Bizzat 9,5 ay gibi bir süre içinde bulunduğum askerliğe, 18 Ekim 2002 tarihi itibariyle devam etmemeye ve VİCDANİ REDDİMİ açıklamaya karar vermiş bulunuyorum."

http://vicdaniret.org/mehmet-bal/"...

2003, İstanbul

Şirinevler Meydanında Barış Eylemi

Döviz, Oturma Eylemi, Ses Çıkarma

19 Ocak 2003

İstanbul

Döviz, Oturma Eylemi, Ses Çıkarma

Halkların Demokratik Kongresi Üyeleri

Güneydoğuda yaşanan savaşa karşı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyesi bir grup, Şirinevler Meydanında barış için ses çıkartma eylemi yaptı. Açıklama ve oturma eylemi yapan grup dağılırken polis ile grup arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

https://www.haberler.com/sirinevler-meyd...

2003, Antalya

Antalya'da Savaşa Hayır Mitingi

Konser, Miting

19 Ocak 2003

Antalya

Konser, Miting

Savaş Karşıtı Ortak Alan platformu

ABD'nin Irak'a açtığı savaşa karşı ses çıkarmak için.

ABD'nin Irak'a açtığı savaşı miting yaparak protesto ettiler.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, Adana

Savaş İstemiyoruz Protestosu

Toplanma

19 Ocak 2003

Adana

Toplanma

Farklı Görüşlerden Onlarca Kişi

Irak Savaşına Karşı

TKP Merkez Komite Üyesi Necmettin Salaz, savaş çıkması halinde çok sayıda masum insanın öleceğini, sonucunda Irak'ın paylaşımının gündeme geleceğini ve bunun sorunları artıracağını kaydederek, "Savaş istemiyoruz" dedi

http://www.hurriyet.com.tr/turkiyenin-do...

2003, Eskişehir

Savaş Karşıtı Açıklama

Toplanma

19 Ocak 2003

Eskişehir

Toplanma

Emek Platformu Bileşenleri

Irak Savaşına karşı

ABD'nin ve savaş müttefiki diğer devletlerin, terör ve kitle imha silahları tezlerini bahane ederek Ortadoğu'daki enerji kaynaklarını denetlemeye çalıştıkları savunuldu.

http://www.hurriyet.com.tr/turkiyenin-do...

2003, Amasya

Savaş Karşıtı Yürüyüş

Yürüyüş, Basın Açıklaması

19 Ocak 2003

Amasya

Yürüyüş, Basın Açıklaması

Barış Platformu Üyeleri

Irak Savaşına karşı

Askerlik şubesi önünden kapalı spor salonuna kadar yürüyerek savaş karşıtı sloganlar atıldı. Gruptakiler, basın açıklamasının ardından dağıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/turkiyenin-do...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı İnsanlık Mücadelesi

Toplanma, Yürüyüş, Slogan

19 Ocak 2003

İstanbul, Kadıköy

Toplanma, Yürüyüş, Slogan

Kadıköy Savaş Karşıtı Girişim

ABD'nin Irak'a olası müdahalesine karşı

Kadıköy Salı Pazarı meydanında bir araya gelen grup, sürücülere araçlarına yapıştırmaları için "Savaşa Hayır" yazılı çıkartmalar dağıttı. Ellerinde "Savaşa Hayır" yazılı dövizler taşıyan grup adına basın açıklaması yapan Taşkın Eslek, "savaşa karşı yurttaş hareketi olarak başlattıkları eylem çerçevesinde bir kampanya düzenlediklerini" belirterek herkesi ev, işyeri ve araçlarına "savaşa hayır" yazılı afiş, çıkartma ve bayrak asmaya çağırdı.

http://www.hurriyet.com.tr/turkiyenin-do...

2003, Ankara

Barış İçin Açıklama

Açıklama

19 Ocak 2003

Ankara

Açıklama

Barış İçin Sürekli Kadın Platformu

Irak Savaşına Karşı

Ankara'da Barış İçin Sürekli Kadın Platformu, savaş karşıtı açıklama yaptı. Eyleme 500 kişi katıldı.

https://bianet.org/bianet/siyaset/16198-...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı Yaygın Protesto

İş Durdurma, Basın Açıklaması

16 Ocak 2003

İstanbul

İş Durdurma, Basın Açıklaması

Emek platformunun çağrısıyla binlerce kişi

ABD'nin Irak'a açtığı savaşta yanlı olan hükumeti uyarmak ve savaşa hayır demek için.

Emek Platformu'nun savaşa karşı yarım saatlik iş bırakma çağrısına uyan binlerce işçi ve emekçi, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere bir çok ilde alanlara çıkarak savaşa hayır, dedi.

https://www.evrensel.net/haber/138363/sa...

2003, Kayseri

Savaşa Karşı Mahalle Komiteleri

Açıklama

15 Ocak 2003

Kayseri

Açıklama

Sarız ve Çevre Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışa Derneği

Irak Savaşına Karşı

Sarız ve Çevre Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, savaşa karşı mahalle komiteleri kuracaklarını açıkladı.

http://bianet.org/bianet/siyaset/16198-t...

2003, Farklı Yerlerde

Canlı Kalkan Açıklaması

Açıklama

14 Ocak 2003

Farklı Yerlerde

Açıklama

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı

Irak Savaşına Karşı

Savaşa karşı canlı kalkan olabileceklerini duyuran Ercan Çelik savaşı engelleyebiliriz dedi.

http://bianet.org/bianet/siyaset/16198-t...

2002, Farklı Yerlerde

Celalettin Çokgezici VR

Vicdani Red

12 Eylül 2002

Farklı Yerlerde

Vicdani Red

Celalettin Çokgezici

Savaşlara Karşı

“Askerlik görevini reddediyorum” Merhaba, Bilgi çağında yaşıyoruz ama bunu konuşacağımız ve dünya barışını geliştirmekte kullanacağımız yere; bilgiyi silahlanma alanında geliştiriyoruz. Tüm dünyada en büyük ekonomik payı silahlanmaya ayırıyoruz. Yine dünyamızda yaşayan 700 milyona yakın aç insanı nasıl doyuracağımızı düşünmek yerine; tüm ülkeler bir silahlanma yarışına girmiş, kendi kendilerine sahte düşmanlar yaratarak silahlanmayı haklı nedenlere bağlamışlardır. Uluslararasi Barış Enstitüsü ( SIPRI ) yayınladığı 2001 yılı silahlanma raporunda ( 11 Eylül sonrası silahlanma bütçesine yapılanlar hariç ) rakamlar korkunç boyuttadır. Tüm dünyada bir yılda 722 milyar doların silahlanmaya harcandığını bildirmektedir.Bu rakam dünyadaki GSIN´nin %2.6´sını oluşturmaktadır yine aynı rapora göre kişi başına 137 dolar harcandığını göstermektedir."

http://vicdaniret.org/ celalettin-cokgez...

2002, İstanbul

Savaş Çocukları

Müzik

24 Haziran 2002

İstanbul

Müzik

Ceza

Savaşa Karşı

Zaman kavramı kalmadı, anlayış yok, savaş her beyinde pozitif olasılık, dikkat et. Merhamet el verdi şiddete, zimmetimde kaldı rap, Ceza; sınırdaki sosyete. Her gün acı kader gömülü tarlalar yaktı, can aldı, can tatlı ama kan aktı, kan aktı, kan. Yandı kaç yürek, gömdü kaç kürek körpe can. Özgürlük bitti mayınlarla. Kimi doğdu Bağdat ortasında, kimi Babylon'da, kimi saçı afro, kimi de Hollywood'lu, orada mutlu ama şans ters gitti kimine, doğdu, gözünü savaşa açtı. Yaşıtlarından farkı yanlış zamanda yanlış yerde buldu kendini, ailesini, ölümcül ideoloji kurbanlarını bekler, tüfekler oyuncak, mermiler misket mi, dondurma hayal de bombalar gerçek mi? Savaş çocukları suçlular gibi her gün öldüler, ışıklarını yitirdiler, ayaklarını kaybettiler, "Hürriyet protez olmaz" bunu öğrendiler.... Gözyaşlarında fayda yok, düşen her damla yağmur olsa sel olur, kötülük boğulur, ateş soğur. Kan ağlamakta olanı göz görmez oldu, bak, yüz çevirme, yüzleş kendinle. Acı dolu kaç nesil resim çekti, malzeme olan insanoğlu soğudu, toprak oldu, kalmadı aşk. Buluşma noktası, toplu mezarlar, yananlar, anne karnında katledilenler. Ohh!! çeken kimse lanet, şeytanın yüzüne yansımış silüeti kahpe iblis. Kramp girdi kalplere, barış gitti tatile, meydansa kaldı katile, katillere. Çocuk hep ağladı, çocuklar hep ezildi. Oyuncakları silah minik taş atan elleri. Soğuk nefesleri, boğuk baktı gözleri, neler gördü toyken, aç yattı dünya tokken. Mutluluğu azaldı çokken. Kaçamadı, battı hep diken. Savaş gülmenin hırsızı huzur bozan. Alaybozan misali yankılar, hasreti körükleyen, derdine dert ekleyen. Tarihe kazınan utanç tabloları, henüz sarılmamış kanlı savaş yaraları. Yaralardan herkes aldı hisse. Hayalleri yok oldu, kâbusa dönüştü, bunlara sebep olan bir bilse nafile. Çocukların salıncağı alev alev yandı, kül oldu, umutlarla birlikte girdi toprak altına. Milyonlarca mayın avını bekler, acı körükler, yıkılan evler, karabulutlar, yiten umutlar, ölü vücutlar, masum eller, kara yelden estiler, durdu körpe kalpler, "Atom bombasıyla sakat doğan bedenler, ödenemez bir bedel". Çocuklar ölmesin savaşta. Savaş denen şey biraz yavaşla, adil ol, hedefi doğru seç, minik bedenleri yok etme, kaderi onlar çizmedi. Yetti artık gözyaşı, onlar gülmeli.. (Savaşı yaşayan, savaşta katledilen ve zarar gören tüm çocuklar için....)

http://sarki.alternatifim.com/data.asp?I...

1995, İzmir

Osman Murat Ülke VR

Vicdani Red

01 Eylül 1995

İzmir

Vicdani Red

Osman Murat Ülke

Savaşlara Karşı

(1 Eylül 1995) Osman Murat Ülke, "İyi günler, bugünkü basın toplantısını Izmir Savaş Karşıtları Derneği düzenlemedi. Bu toplantının sorumluluğu yalnızca bana aittir. Bildiğiniz gibi Ankara Genelkurmay Mahkemesi önünde görülen ve “halkı askerlikten soğutma” suçunu işlediğimiz iddia edilen dava 29 Ağustos tarihinde sonuçlandı. Dava sonucunda, geçen yıl kapatılan İstanbul Savaş Karşıtları Derneği Başkanı Arif Hikmet İyidoğan altı ay, üniversite öğrencisi Gökhan Demirkıran dört ay, Mehmet Sefa Fersal ise iki ay hapis cezasına çarptırıldılar. Ben beraat ettim. Ancak karar okunmadan önce dava konusu ile hiç ilgisi olmadığı halde hakimin askerliğimizi yapıp yapmadığımıza dair soruları sonucu Çankaya Askerlik Şubesi’ne teslim edildim. Yargı yoluyla bizimle başa çıkamayan ordu, bu biçimde savaş karşıtlarını kamuoyu gözü önünden kaçırabileceğini sanıyor. Her şeyden önce ben asker kaçağı değilim, vicdani retçiyim. Ne askerlik yapmayı, ne de kaçmayı düşünüyorum. Kaçmam için hiçbir neden yok, çünkü insanların askere gitmeme hakkını saklanıp gizlenmeden kullanabilmeleri gerektiğini savunuyorum."

http://vicdaniret.org /osman-murat-ulke/...

1994, İstanbul

Arif Hikmet İyidoğan VR

Vicdani Red

17 Mayıs 1994

İstanbul

Vicdani Red

Arif Hikmet İyidoğan

Savaşlara Karşı

(1994 17 Mayıs) 155. madde nedeniyle, ‘sivil’ olarak konduğu Mamak Askeri Cezaevi’nde, direnişini sürdürdü ve bir duruşması sırasında kendisine giydirilmiş olan ‘tek tip elbise’yi mahkeme heyeti önünde çıkarttı.

http://vicdaniret. org/arif-hikmet-iyido...

1993, İzmir

Erkan Çapur VR

Vicdani Red

16 Ocak 1993

İzmir

Vicdani Red

Erkan Çapur

Savaşlara Karşı

İnsanlık ailesinin bir ferdi olarak ben, her türlü cinayete, bir cinayet örgütü (hem de en büyük olanı) olarak orduya ve tabi ki savaşa karşıyım. Ayrıca, ben karşı olduğumu net biçimde ortaya koymadıkça, sessiz kaldıkça bu aşağılık durumu onaylamış olacağımı düşünüyor, yaşanan bu rezilliklere karşı bir sorumluluğum olduğunu hissediyorum. Bu düşüncelerim ve ahlaki ilkelerimle ben (elbette ki) insan öldürmek ve bunu yapacak kişileri eğitmek amacıyla kurulmuş bir örgüt olduğunu düşündüğüm orduya katılmayı, bir olmayı reddediyorum. Bu hareketim üzerine bana nutuk çekmek isteyenler olabilir. Ama ben kendimi herhangi bir millete dahil ya da devlete ait hissetmiyorum. Egemen ahlaki kalıplar da beni bağlamıyor. Birey olarak kendi (insanca olduğunu düşündüğüm) ahlakım var ve ona göre hareket ediyorum.

http://vicdaniret.org/erkan-calpur...

1950, İstanbul

Şavaşa Karşı Telgraf

Mektup Gönderme

27 Temmuz 1950

İstanbul

Mektup Gönderme

Türkiye Barış Severler Cemiyeti

Türkiye Kore Savaşı'na katılmasın diye ve dünya barışına dikkat çekmek için.

Türkiye Barış Severler Cemiyeti, kurulduktan sonra, Türkiye'nin Kore'ye asker gönderip savaşa katılmasına karşı hükumete telgraf gönderdi.

http://www.tustav.org/yayinlar/kutuphane...

1950, İstanbul

Savaşa Karşı Bildiri

Bildiri Dağıtma

26 Temmuz 1950

İstanbul

Bildiri Dağıtma

Türkiye Barış Severler Cemiyeti

Türkiye'nin Kore'ye asker gönderme politikasını duyurabilmek için.

TBMM'ye gönderilen süreçten sonra bir bildiri hazırlayıp dağıtıldı. Yine Türkiye'nin Kore Savaşı'na katılması eleştiriliyordu. Beyoğlu, Samatya, Eyüp, Fener, Beşiktaş ve Ortaköy'de dağıtıldı.

http://www.tustav.org/yayinlar/kutuphane...

1950, İstanbul

Barış Dergisi

Dergi Çıkarma

15 Temmuz 1950

İstanbul

Dergi Çıkarma

Barış mücadelesini görünür kılmak ve daha fazla ses çıkarmak için.

Savaş tufanına karşı barış mücadelesinin dili olmak amacıyla çıktı.

http://haber.sol.org.tr/yazarlar/serpil-...