Eylem

1997, İstanbul

Kadınlardan Aile İçi Şiddet Karşı Yürüyüş

Açıklama, İmza Kampanyası

22 Kasım 1997

İstanbul

Açıklama, İmza Kampanyası

Kadınlar

aile içi şiddeti önlemek amacıyla hazırlanan yasa tasarısı hâlâ mecliste, alt komisyondan üst komisyona, meclisten komisyona, komisyondan meclise gidip geliyor. Buna karşı ses çıkartmak bir anca yasanın geçmesini sağlamak için.

Aile içi şiddete karşı, Taksim’den Galatasaray’a yürüyüş yapan kadınlar aşağıdaki metni imzaya açtılar ve toplanan imzaları Meclis’e postaladılar: “Şiddet bizim kaderimiz değil; şiddetsiz bir ortamda yaşamak en doğal hakkımız… Ancak, aile içi şiddeti önlemek amacıyla hazırlanan yasa tasarısı hâlâ mecliste, alt komisyondan üst komisyona, meclisten komisyona, komisyondan meclise gidip geliyor. Biz sesimizi çıkartmazsak bu yasanın çıkmayacağı açık. Elbette ki, bu yasa çıkar çıkmaz kadınlara yönelik şiddetin ortadan kalkacağım düşünmüyoruz. Toplumdaki ve aile içindeki mülkiyet, güç ve iktidar ilişkileri değişmedikçe şiddetin ortadan kalkmayacağını gayet iyi biliyoruz. Ama gene de bu yasanın, gecikmiş de olsa, aile içi şiddetin önlenmesi için atılacak etkili adımlardan biri olacağım düşünüyoruz. Bu nedenle biz, aşağıda imzası bulunan kadınlar, söz konusu yasanın bir an önce çıkarılmasını istiyoruz.

http://catlakzemin.com/22-kasim-1997/...

1997, İstanbul

Ortaköyde Gösteri

Toplanma, Gösteri

13 Kasım 1997

İstanbul, Ortaköy

Toplanma, Gösteri

Greenpeace

İklim felakaetine dikat çekmek için

İstanbul İlklim değişikliği ve Akdeniz isimli raporun açıklandığı gün ortaköyde eylem yapıldı

...

1997, İstanbul

Sera Gazı Eylemi

Toplanma

23 Ekim 1997

İstanbul, Sarıyer

Toplanma

Greenpeace

Sera GazI kullanımını azlatılması için

ABD başkonsolosluğu önünde Başkan Clinton sera gazını kullanımını azaltma konusunda ciddi bir tutum takınmaya davet edildi

http://www.cumhuriyetarsivi.com/katalog/...

1997, İstanbul

8 Mart 1997

Miting, Yürüyüş

08 Mart 1997

İstanbul

Miting, Yürüyüş

Bağımsız Kadın Grupları

Dünya Kadınlar Gününü kutlamak için

1997'de uzun yıllardan sonra ilk kez 8 Mart'ta bir miting düzenlendi. Artık Örgütlü adıyla düzenlenen mitingde, kısaca bağımsız kadın grupları diye nitelediğimiz Mor Çatı'dan Pazartesi'ye, Kadın Kütüphanesi'nden Feminist Kadın Çevresi'ne kadar pekçok grubun yanı sıra sendika, parti dernek gibi karma örgüt diye nitelediğimiz örgütlerin kadınları da yer aldı.

http://bianet.org/bianet/siyaset/8495-8-...