2015, Ankara

Gençler Savaşa Karşı Birleşti

Toplanma, Balon Uçurma

26 November 2015

Ankara

Toplanma, Balon Uçurma

Gençlik Örgütleri

Savaşa Karşı

Ankara tren garı önünde katliamın yaşandığı alanda toplanan gençler, “Saraya ve Savaşa Karşı Gençlik Bir Arada” pankartı açtı. Havaya siyah balonlar bırakıldı. Gençler ellerinde taşıdıkları karanfil ve pankartları da olay yerine bıraktı. Gençler İstanbul’da polis kurşunu ile ölen Dilek Doğan’ın resmini de yakalarında taşıdı.

http://www.sozcu.com. tr/2015/gundem/gen...

2015, Ankara

Barış Hemen Şimdi

Açıklama

01 September 2015

Ankara

Açıklama

TMMOB

Savaşa Karşı

(1 Eylül 2015) "Bu toplu duruma karşı odamız, TMMOB çatısı altında, toplumsal muhalefetin birliğine katkıda bulunmaya; emperyalizme, faşizme, gericiliğe, halkların birbirine kırdırılmasına karşı çıkmaya; eşit, özgür, laik, bir arada yaşamın hâkim kılınacağı demokratik bir Türkiye mücadelesine devam edecek; savaş tamtamlarına karşı barışın yanında yer alacaktır. Barış içinde bir dünya ve Türkiye mümkündür diyor, meslektaşlarımızı, halkımızı ve kamuoyunu silahların susturulması, ölümlerin durdurulması, adil bir barış, emperyalizm ve AKP`nin kirli ellerini Suriye`den çekmesi, savaş yuvaları olan İncirlik, ABD, NATO üslerinin kapatılması, bağımsız, eşitlikçi, özgürlükçü bir Türkiye için aktif tutum almaya çağırıyoruz."

https://www.tmmob.org.tr/icerik/odalarda...

2014, Ankara

Ey Meclis Katliam Kararı Çıkarma

Oturma Eylemi

02 October 2014

Ankara

Oturma Eylemi

Barış Anneleri

Savaşa Karşı

2 Ekim 2014'te "Ankara Barış Anneleri" tezkereyi protesto etmek için TBMM Dikmen Kapısı önünde oturma eylemi yaptı. Süresiz dönüşümlü açlık grevi başlatan anneler, “Ey Meclis! Katliam kararı çıkarma. Tampon bölgeye hayır! Kürdistan’a özgürlük, Rojava sınırı çetelere değil insanlığa açılsın” pankartı taşıdılar.

http://www.alevinet.com/2014/10/02/irak-...

2010, Ankara

Ölüleri Gömün

Tiyatro

03 November 2010

Ankara

Tiyatro

Şakir Gürzumar, Oyun Ekibi

Savaşlara Karşı

Dünyanın birçok yerinde sürüp giden savaşlardan birinde vurulan askerler mezarlarından kalksalar ve savaşı durdurmaya kalksalar neler olur? Peki ölmeyi, gömülmeyi reddeden bu askerlere karşı generallerin, silah tüccarlarının, bürokratların hatta fahişelerin tepkisi ne olur? İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı olan ""Ölüleri Gömün"" bu soruların cevabıyla karşımızda. İddialı, nitelikli ve anlamlı bir yapım olan oyun, ilk kez 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivalinde sahnelenmiş ve antimilitarist yapısıyla dikkat çekmişti. Oyunu yazan 1913 New York doğumlu Irwin Shaw, savaş eleştirisini hatta savaş karşıtlığını ait olduğu toplumun ordusu üzerinden aktarıyor izleyiciye. Orijinal adıyla "Bury The Dead"i 1939 yılında henüz 23 yaşındayken, "Savaşa Karşı Tek Perdelik Oyunlar" yarışması için yazmış ve ödülün sahibi olmuş.

http://tiyatroelestirmenleribirligi.org/...

2003, Ankara

Zeynep Çiçek VR

Vicdani Red

09 March 2003

Ankara

Vicdani Red

Zeynep Çiçek

Savaşlara Karşı

Zeynep Çiçek: "Kürdistan’da bir çocuğun hayretlerinin kelimesidir “le le”... Sessizliğin en korkulan yanı bir dakika ara vakitleridir ki “bir kız çocuğu doğar” derler ya, hayret derinden ve bu kez sesli “le le" ... “Oku!”diye başlayan metinlerin kutsallığı, ölümcül ayetlerin mealinin anlaşılmazlığı “suç ve ceza” ikileminde gizli değil midir? Savaşın ölümler dağıtıp; devletin erkek kusup erkekçikler yaratması, kutsal toprak, toprağın fethinin ödülü olarak kadının fethini haklı kılar. Savaş: devletin, savaşanlar devletin kustuklarıdır. “Kutsal“ olanla eşleştirilmek savaşa erkeğin çağırılıp, kadının adlandırılmasıdır ki, kutsal olana girmek devletin, devletçiklerin işidir. “Doyma“ kisvesi altında, açlığın dağıtıldığı, kutsal olanın ürün vermekle kutsandığı toprak ve kadın… Kutsallığımın reddidir, savaşın toprakları kanlıdır, kanlı toprağın ürünü yenmez!" Savaşa Hayır Zeynep Çiçek

http://vicdaniret.org/zeynep-cicek/...

2003, Ankara

Barış İçin Açıklama

Açıklama

19 January 2003

Ankara

Açıklama

Barış İçin Sürekli Kadın Platformu

Irak Savaşına Karşı

Ankara'da Barış İçin Sürekli Kadın Platformu, savaş karşıtı açıklama yaptı. Eyleme 500 kişi katıldı.

https://bianet.org/bianet/siyaset/16198-...