Eylem

2004, İstanbul

Barış İçin İnsan Zinciri

İnsan Zinciri, Pankart, Döviz, Slogan

11 Aralık 2004

İstanbul, Beyoğlu

İnsan Zinciri, Pankart, Döviz, Slogan

Barış Girişimi

Savaşa Karşı

Galatasaray Meydanı'nda toplanan ve Tünel'e kadar insan zinciri oluşturarak savaş karşıtı slogan atan, aralarında gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, gazeteci Eşber Yağmurdereli, sanatçılar Mahir Günşiray, Ferhat Tunç, Jülide Kural ve Lale Mansur ile öğretim görevlisi Ufuk Uras gibi isimlerin de bulunduğu Barış Girişimi üyesi yaklaşık 500 kişi, hükümetten, ABD'nin Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nden kaçmak için tek tek ülkelerle imzalatmaya çalıştığı anlaşmaları, imzalamamasını istedi.

http://www.habervitrini.com/gundem/insan...

2004, İstanbul

Nato Karşıtı Miting

Miting

27 Haziran 2004

İstanbul, Kadıköy

Miting

Küresel Barış Adalet Komisyonu

Savaşa Karşı

NATO toplantısının İstanbul’da yapıldığı Haziran 2004’te tüm savaş karşıtları “NATO ve Bush Karşıtı Birlik” adlı platformda bir araya geldiler ve 27 Haziran’da Kadıköy’de bir miting düzenlediler. Birlik içinde 100’den fazla sendika, dernek, meslek kuruluşu, parti ve siyasi platform bulunuyordu.

https://bit.ly/2rxwTID...

2004, İstanbul

Umut Çakmak VR

Vicdani Red

24 Mayıs 2004

İstanbul

Vicdani Red

Umut Çakmak

Savaşlara Karşı

(24 Masıs 2004) Umut Çakmak, "Merhaba, ben Umut Çakmak. 16 yaşında anarşist bir Kürt genciyim. Bugün burada vicdani reddimi açıklıyorum çünkü ben eğitimin dayattığı militarizmi biliyorum. Çocukların oyun oynamaları gereken yaşlarda tek tip kıyafetlerle hizaya sokulduğu, katliamları anlatan marşların okunduğu, yüksek duvarlarla yaşamlarının çalındığı sistemi biliyorum. Biliyorum, Kürdistan’da devlet tarafından katledilen Ceylan Önkol’u, Uğur Kaymaz’ı ve daha nicelerini. Biliyorum, Roboski’de, Reyhanlı’da, Soma’da katliam yapan devleti, militarizmi. Biliyorum Okmeydanı’nda devletin polisinin Uğur Kurt’u katlettiğini. Çünkü devletler hep katleder. Yüce dediği askerlik sıfatını bizlere yapıştırmaya çalışır ve "Öldür" der. Çünkü militarizm öldürür. Var olan devletin, militarizmin otoritesine karşı koymak için vicdani reddimdir."

http://vicdaniret.org/umut-cakmak/...

2004, İstanbul

İnci Alagül VR

Vicdani Red

15 Mayıs 2004

İstanbul

Vicdani Red

İnci Alagül

Savaşlara Karşı

Reddediyorum. Her yanım öldürme eğitimi almış insanlarla çevrili, askerliğin ve askeri anlayışın yaşamımın her noktasında herhangi bir yüzünü göstermesine katlanamıyorum ve katlanmak da istemiyorum. Çünkü ben savaşsız, şiddetsiz, sınırsız, sınıfsız, otoritesiz bir dünyada özgür bir birey olarak yaşamak istiyorum. Militarizmin ayırımcılığına ve cinsiyetçiliğe karşı bir kadın olarak yani doğuştan elenmiş biri olarak daha fazla susamayacağım için, askere alınma gibi bir derdim olmadığı için, kardeşim, babam, arkadaşım, sevgilim gitmeye zorlandığı için karşı çıkıyorum. Kadınlara yönelik taciz, tecavüz, ‘namus cinayetleri’ni, cinsel kimliğinden ya da yöneliminden dolayı bireyin aşağılanmasını, çürük sayılıp ötelenmesini, diğer toplumsal nedenleri de yok saymadan var olan militarist anlayışın da bir sonucu olarak görüyorum.

http://vicdaniret.org/inci-aglagul/...

2004, İstanbul

Ebru Topal VR

Vicdani Red

15 Mayıs 2004

İstanbul

Vicdani Red

Ebru Topal

Savaşlara Karşı

"REDDİMDİR Başta bireylerin kişisel hak ve özgürlüğünü yok saymak için tesis edilen her türlü, toplumları küflenmiş ahlak eteri ile uyutarak ön yargıya sürükleyen ve dolayısı ile cinsiyetleri kategorilendiren, yerküreyi, doğayı, her türlü canlıyı sermaye aygıtı gibi benimseyen, Eğitim ve öğretim hanesi olarak empoze edilen, bireyi kendi kişisel yetenek ile taleplerine ve değerlerine öksüz bırakan yabancılaştırma kurumlarını, Devletin otoritesini silahla, kanla ve kitleler halindeki ölümlerle sağlamlaştıran, bunu kiralık medya ile halka duyurarak meşrulaştıran; her sağlamlaşan otorite ile birlikte yoğunluğu artan yaptırımlara, yaptırımlarla güçlenen kapitalizme ve açlığa; Çürümüş zihniyetleriyle silaha ve sonuçlarına karşı çıkıp, ölümü değil, yaşamı destekleyen bireylere katlanılması gerek görülen kötü muameleye, eşcinselleri çürük raporu vasıtası ile dolaylı yoldan toplumsal tasviyelerinin sıradanlaştırılmasına dair reddimi açıklıyorum.

http://vicdaniret.org/ebru-topal/...