Eylem

2003, İstanbul

AKP Binası Önüne Kanlı Tabut

Sembolik Eşya

20 Ekim 2003

İstanbul, Esenyurt

Sembolik Eşya

ESP

Irak'a asker gönderme politikasına karşı

(20 Ekim 2003) Ezilenlerin Sosyalist Platformu aktivistleri, Esenyurt Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ilçe binası önüne kanlı tabut bırakarak, Irak'a asker gönderme hazırlıklarını protesto etti. Esenyurt'taki AKP ilçe binası önüne gelen yaklaşık 50 kişilik grup dövizler açarak "ABD için ölme, öldürme", "Irak'ta direniş, Filistin'de intifada kazanacak" sloganları attı.

https://bianet.org/bianet/siyaset/25273-...

2003, İstanbul

Maratonda Savaş Karşıtı Eylem

Sembolik Zaman, Slogan

20 Ekim 2003

İstanbul, Boğaz

Sembolik Zaman, Slogan

Savaş Karşıtları

Irak Savaşına Karşı

Savaş karşıtları, Avrasya Maratonu sırasında da eylemler yaptı. Bütün eylemciler gözaltına alındı. Boğaz Köprüsü'nün Anadolu yakası ayağında toplanan Özgür Gençlik Dergisi okurları üstlerine önlükler giyerek tezkere ve işgal karşıtı sloganlar atmaya başladı. Eyleme müdahale eden polis altı kişiyi gözaltına aldı. Mücadele Birliği dergisi okurları ise koşuya “Irak’ta Direnişle Kardeşleş” pankartı ve bayraklarıyla katıldı. Pankart ve sloganlarla yürüyen gruba polis müdahale etti.

https://bianet.org/bianet/siyaset/25273-...

2003, İstanbul

Savaşa Hayır Koordinasyonu

Basın Açıklaması

20 Ekim 2003

İstanbul

Basın Açıklaması

Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

(20 Ekim 2003) Irak'ta Savaşa Hayır Koordinasyonunun, Türkiye'nin Irak'a asker gönderme tezkeresini protesto etmek amacıyla yaptığı basın açıklamasının ardından polis eyleme müdahale etti. Haşim İşcan'da toplanan 500'ü aşkın kitle Beyazıt Meydanı'na yürümek istedi. Ancak grup, polis izin vermeyince açıklamayı Haşim İşcan'da yapmaya karar verdi. Grup adına basın açıklamasını Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu Sözcüsü Necdet Uygun okudu. "Tezkere Meclisten geçti ama bu yetkinin kullandırılmaması için eylemlerimiz devam edecek." dedi.

https://bianet.org/bianet/siyaset/25273-...

2003, Kayseri

Karanfillerle Savaşa Hayır

Sembolik Eşya, Toplanma

20 Ekim 2003

Kayseri

Sembolik Eşya, Toplanma

İnsan Hakları Derneği

Irak Savaşına Karşı

Kayseri'de, Irak'a asker gönderme kararını protesto etmek isteyen gruba polis müdahale etti, sekiz gösterici gözaltına alındı. Hunat Hatun Medresesi önüne ellerinde karanfillerle gelen bir grup, basın açıklaması yapmak istedi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Kayseri Şubesi Başkanı Hicran Ünsal, Savaş Karşıtı Platform adına basın açıklaması yaptığını belirterek, Irak'a silahlı asker yerine karanfil göndermek istediklerini söyledi.

https://bianet.org/bianet/siyaset/25273-...

2003, İzmir

Bornova Meydanında Miting

Miting

20 Ekim 2003

İzmir

Miting

İzmir Savaş Karşıtları Derneği

Irak Savaşına Karşı

İzmir Savaş Karşıtı Platform düzenlediği bir mitingle Türkiye'nin Irak'a asker gönderme hazırlıklarını protesto etti. Bornova Cumhuriyet meydanındaki mitinge yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Miting alanında daha çok "ABD için ölme, öldürme", "İşgale değil direnişe destek" sloganları atıldı. Mitingde ilk konuşmayı İzmir Savaş Karşıtı Platform adına İHD Şube başkanı Mustafa Rollas yaptı.

https://bianet.org/bianet/siy aset/25273...

2003, Gaziantep

Balıklı Parkında Savaş Karşıtı Eylem

Yürüyüş, Döviz

10 Ekim 2003

Gaziantep

Yürüyüş, Döviz

KESK

Savaşa Karşı

(10 ekim 2003) "Balıklı Parkında Savaş Karşıtı Eylem" "Akşam saatlerinde Balıklı Parkı'nda toplanan KESK'e bağlı sendikalara üye 150 kişilik grup, yarın mecliste yapılacak tezkere görüşmesini protesto etti. Ellerinde, "Savaşa Hayır" yazılı dövizler taşıyan grup sık sık Başbakan Erdoğan ve AK Parti aleyhine slogan attı. Polisin güvenlik önlemi aldığı eylemde kalabalık adına konuşan Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Faruk Koç, AK Parti'nin kendini Ortadoğu'nun süper gücü olarak gösterme çabası içinde olduğunu ve bu sebeple tezkere yetkisi istediğini ileri sürerek, "Bölgesel aktörlük adı altında gizli üsler, askeri kamplar ve silah yardımlarıyla savaş sürecini hızlandıran AKP, Türkiye'yi her geçen gün derin bir karanlığa sürüklemektedir. Emperyalist müdahalelerin ve paylaşım savaşlarının yarattığı yıkımlar biliniyor. İnsanlık suçuna karşı geçmişte olduğu gibi bugün de karşı duracağız. İçeride ve dışarıda savaşa karşı ısrarla barışı savunmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Kalabalık, yapılan açıklamanın ardından parktan ayrıldı.

https://www.sondakika.com/haber/haber-ga...

2003, İstanbul

Barışa Rock Festivali

Festival

07 Eylül 2003

İstanbul, Sarıyer

Festival

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Savaşa Karşı Festival

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun girişimiyle gerçekleştirilen BarışaRock Festivali, 6-7 Eylül 2003’te Sarıyer Baharsuyu Piknik Alanı’nda yapılmaya başlandı. 2003- 2008 yılları arasında altı defa yapılan BarışaRock Festivali’nde on binlerce savaş karşıtı rocksever bir araya geldi.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Emperyalist Savaşa Karşı Eylem

Oturma Eylemi

29 Ağustos 2003

İstanbul

Oturma Eylemi

Anti-kapitalist Müslümanlar

Savaşa Hayır

Gezi Parkı eylemlerinin sembollerinden olan Antikapitalist Müslümanlar, Suriye'ye gerçekleştirilmesi planlanan askeri müdahaleye tepki göstermek için oturma eylemi başlattı. Galatasaray Lisesi önünde başlatılan oturma eyleminde, "Emperyalizme ve Nato'ya karşı birleşelim" ve "Suriye'de savaşa hayır" yazılı afişler açıldı. Antikapitalist Müslümanlar tarafından yapılan açıklamada, oturma eyleminin süresiz olduğu bildirildi.

http://odatv.com/antikapitalist-musluman...

2003, İstanbul

Çocuklardan Savaş Karşıtı Eylemi

Tiyatro, Müzik

23 Mayıs 2003

İstanbul, Taksim

Tiyatro, Müzik

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu Üyelerinin Çocukları

Irak Savaşına Karşı

23 Nisan’da Koordinasyon bileşenlerinin çocukları “Iraklı kardeşlerinin kendilerine ırak olmadığını” çocuk dilleriyle anlatmak için Galatasaray Meydanı’nda toplandı. Çocukların kendi şarkıları, kendi tiyatroları ve kendi hayal güçleriyle gerçekleştirdikleri eyleme yoğun çocuk katılımı oldu.

https://bit.ly/2rxwTID...

23 Mayıs 2003

Afyon

Sergi

İsmek Kursiyerleri

Irak Savaşına Karşı

Taksim’de, Metro girişindeki kültür merkezinde, Büyükşehir Belediyesi’nin İSMEK - Meslek Edindirme Programı’na katılan 10.000’e yakın kişinin “Savaş ve Kadın” temalı el emeği çalışmaları, Büyükşehir Belediye Başkanı, STK temsilcileri, sanatçılar ve basın mensuplarının katılımıyla sergilendi.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı El-İşi Sergi

Sergi

23 Mayıs 2003

İstanbul, Taksim

Sergi

İsmek Kursları Katılımcıları

Irak Savaşına Karşı

Taksim’de, Metro girişindeki Kültür Merkezi’nde, BüyükşehirBelediyesi’nin İSMEK - Meslek Edindirme Programı’na katılan 10.000’e yakın kişinin“Savaş ve Kadın” temalı el emeği çalışmaları, Büyükşehir Belediye Başkanı, STK temsilcileri, sanatçılar ve basın mensuplarının katılımıyla sergilendi.

http://openaccess .bilgi.edu.tr:8080/xml...

2003, İstanbul

Sami Serkan Kazık VR

Vicdani Red

15 Mayıs 2003

İstanbul

Vicdani Red

Sami Serkan Kazak

Savaşlara Karşı

(15 Maysı 2003) Sami Serkan Kazak, "Ben bu dünyaya hayatımı bireylere veya kurumlara adamak için gelmedim. Oysa devlet doğduğum andan itibaren beni vatandaşı ilan edip, üzerimde hakkı olduğunu iddia ediyor. Hiçbir bireyin, üzerimde hak iddia etmesine izin vermediğim gibi, hiçbir devlete ve kuruma da izin vermiyorum."

http://vicdaniret.org/sami-serkan-kazak/...

2003, İstanbul

Gezi Parkında Beyaz Eşarp Eylemi

Sembolik Eşya, Toplanma

05 Mayıs 2003

İstanbul, Taksim

Sembolik Eşya, Toplanma

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu Üyesi Kadınlar

Irak Savaşına Karşı

5 Nisan’da Koordinasyon üyesi kadınlar Taksim Gezi Parkı’nda “Iraklı kız kardeşlerimizle 1.000 kadın buluşması” isimli eylemde bir araya geldi. Yapılan etkinlikte, kadınlar boyunlarına barışın simgesi olarak beyaz eşarplar taktılar.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Soförler Derneği Savaşa Karşı

Basın Açıklaması

02 Mayıs 2003

İstanbul

Basın Açıklaması

Şoförler Derneği

Irak Savaşına Karşı

2 Nisan’da Koordinasyon bileşenlerinden Ticari Araç Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ŞOF-DER), Irak savaşını protesto etti. İstanbul Topkapı’daki minibüs duraklarında düzenlenen eylemde konuşan Dernek Başkanı İmdat Pabuç, “Biz, şoför emekçileri olarak, dünya çocuklarına korku salan bu acımasız ve anlamsız savaşın durdurulmasını talep ediyoruz. Dünyanın tüm insanlarını bu kanlı savaşın durdurulması için gerekeni yapmaya çağırıyoruz” dedi.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, Trabzon

Trabzon Savaş Karşıtlarından Protesto

Basın Toplantısı

04 Nisan 2003

Trabzon

Basın Toplantısı

Trabzon Savaş Karşıtları

Irak Savaşına Karşı

(4 Nisan 2003) "Trabzon Savaş Karşıtları Platformu Sözcüsü Sinan Kutay, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, "ABD ve müttefiklerinin derdinin sadece petrol ve Saddam'ı devirmek değil, Ortadoğu'ya yerleşerek, tüm dünyanın ekonomik kaynaklarına el koymak olduğunu" ileri sürdü. Kutay, Powell'in Türkiye'yi tam da Irak savaşının ortasında ziyaret etmesinin hiç de hayırlı olmadığını savunarak, "Bu ziyaretin temel amacı hiç şüphesiz ki Türkiye'nin kuzey cephesinden savaşa katılımını sağlamak, bunun karşılığında da yapabileceği parasal yardımın pazarlığı olacaktır." dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/savasa-karsi-...

2003, Şanlıurfa

Şanlıurfa Demokrasi Platformundan Açıklama

Açıklama

04 Nisan 2003

Şanlıurfa

Açıklama

Şanlıurfa Demokrasi Platformu

Irak Savaşına Karşı

(4 Nisan 2003) Şanlıurfa Demokrasi Platformu da yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ta sivillerin zarar görmemesi için savaşın durdurulmasını istedi. Açıklamada, şöyle denildi: "İnsanlık, ABD ve İngiltere'yi affetmeyecektir. Daha fazla can kaybı olmadan ve Ortadoğu'da belirsizlik yaratılmadan savaş biran önce durdurulmalıdır. Dünyanın bu savaşı durdurmaya çalıştığı sırada ABD Dışişleri Bakanı'nın Türkiye'ye gelerek destek istemesi, kabul edilemez. ABD ve İngiltere, yanlarına yeni suç ortağı aramaktadırlar."

...

2003, Mersin

Temiz Toplum Hareketi Savaşa Karşı

Toplanma, Slogan

03 Nisan 2003

Mersin

Toplanma, Slogan

Temiz Toplum Hareketi

Savaşa Karşı

ABD ve İngiltere'nin, Irak'a karşı başlattığı savaşa tepkiler sürüyor. Mersin'de, Temiz Toplum Hareketi, Irak Savaşı'nı protesto eylemi yaptı. Temiz Toplum Hareketi Başkanı Veli İkiz ve beraberindeki bir grup,Yoğurt Pazarı'nda yaptıkları toplantıda, savaş ve ABD aleyhine sloganlar attı. İkiz, savaş karşıtı herkesi protesto eylemlerine katılmaya ve tepkilerini göstermeye çağırdı."

http://www.hurriyet.com.tr/savasa-karsi-...

03 Nisan 2003

Sivas

Boykot

Niyazibey İskender Salonu

Irak Savaşına Karşı

Sivas'ta faaliyet gösteren ünlü Niyazibey İskender Salonu, ABD'nin Irak savaşını protesto etmek amacıyla bu ülkenin ürünlerini boykot ediyor. Restoran sahibi Nihat Manav, müşterilerinden gelen talep üzerine lokantalarında ABD içeceği olan Coca Cola'yı satmama kararı aldıklarını söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/savasa-karsi-...

2003, İstanbul

Kadınız, Savaş İstemiyoruz

Oturma Eylemi

31 Mart 2003

İstanbul, Taksim

Oturma Eylemi

Kadın Örgütleri

Irak Savaşına Karşı

31 Mart’ta Taksim’de kadın örgütleri, “İşgale ve saldırıya son, hepsi erkek, tesadüf mü? – Kadın Barış Noktası” pankartı altında bireysel katılımı esas alan 15 dakikalık bir barış oturumu gerçekleştirdi. Oturum, “Kadınız, savaş istemiyoruz” sloganıyla sona erdi. Taksim’deki barış noktasında buluşmayı sürdürecek kadınlar, barış noktalarının diğer illere de yayılmasını istediklerini söylediler.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Irak Halkı Yalnız Değildir

Slogan, Yürüyüş

28 Mart 2003

İstanbul, Taksim

Slogan, Yürüyüş

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

28 Mart’ta savaş karşıtları Taksim’den Dolmabahçe’ye yürüdü. Yürüyüş boyunca “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol”, “Irak Halkı Yalnız Değildir”, “Yankee Go Home”, “Emperyalist Savaşa Hayır”, “ABD Üsleri Kapatılsın”, “ABD Askeri Olmayacağız”, “Katil ABD, İşbirlikçi AKP” vb. sloganları atıldı.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Boğaziçi Savaşa Karşı

Etkinlik

19 Mart 2003

İstanbul

Etkinlik

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri-Öğretim Görevlileri ve Çalışanları

Irak Savaşına Karşı

Boğaziçi Üniversitesinde iki hafta boyunca savaş karşıtı etkinlikler gerçekleşecektir. Bu etkinlikler içinde sembol olarak seçilen “Iraklı Ana” heykelinin açılışı ve basın açıklaması, 20 Mart 2003 Perşembe günü saat 12:00’de, öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin katılımıyla yapılacaktır. Aynı günün akşamı saat 19:00’da, “Irak’lı Ana” heykeli mumlarla aydınlatılıp, gitar eşliğinde barış şarkıları söylenecektir. Bütün basın, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, öğretim görevlileri ve üniversite çalışanları davetlidir. 20 MART 2003 PERŞEMBE SAVAŞA KARŞI ETKİNLİK PROGRAMI: Saat: 12:00 Yer: Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı

http://acikradyo.com.tr/arsiv-icerigi/bo...

2003, Ankara

Zeynep Çiçek VR

Vicdani Red

09 Mart 2003

Ankara

Vicdani Red

Zeynep Çiçek

Savaşlara Karşı

Zeynep Çiçek: "Kürdistan’da bir çocuğun hayretlerinin kelimesidir “le le”... Sessizliğin en korkulan yanı bir dakika ara vakitleridir ki “bir kız çocuğu doğar” derler ya, hayret derinden ve bu kez sesli “le le" ... “Oku!”diye başlayan metinlerin kutsallığı, ölümcül ayetlerin mealinin anlaşılmazlığı “suç ve ceza” ikileminde gizli değil midir? Savaşın ölümler dağıtıp; devletin erkek kusup erkekçikler yaratması, kutsal toprak, toprağın fethinin ödülü olarak kadının fethini haklı kılar. Savaş: devletin, savaşanlar devletin kustuklarıdır. “Kutsal“ olanla eşleştirilmek savaşa erkeğin çağırılıp, kadının adlandırılmasıdır ki, kutsal olana girmek devletin, devletçiklerin işidir. “Doyma“ kisvesi altında, açlığın dağıtıldığı, kutsal olanın ürün vermekle kutsandığı toprak ve kadın… Kutsallığımın reddidir, savaşın toprakları kanlıdır, kanlı toprağın ürünü yenmez!" Savaşa Hayır Zeynep Çiçek

http://vicdaniret.org/zeynep-cicek/...

2003, İstanbul

Ali Aydın Çiçek VR

Vicdani Red

07 Mart 2003

İstanbul

Vicdani Red

Ali Aydın Çiçek

Savaşlara Karşı

(7 mart 2003) Ali Aydın Çiçek İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde açıkladı: REDDEDİYORUM Bugün ülkemizde ve dünyada insanlık çok ağır sorunlar yaşamaktadır. Açlık, yoksulluk ve inanılmaz boyutlarda kültürel bir erozyon yaşanmaktadır. Cinsiyetçilik dayatılmakta, farklı dil, kültür ve renkler üzerinde, yine giderek tüm toplum ve doğa üzerinde korkunç bir sömürü, tahribat, yok etme politikası uygulanmaktadır."

http://vicdaniret.org/ali-aydin-cicek/...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı Aydınlık

Işık Kapatma

15 Şubat 2003

İstanbul

Işık Kapatma

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

1 ay sürecek savaşa karşı 1 dakika aydınlık eylemi

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Öldürme! Öldürtme! Eylemi

Toplanma, Slogan, Basın Açıklaması

15 Şubat 2003

İstanbul, Tüyap

Toplanma, Slogan, Basın Açıklaması

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

23 Mart’ta Tepebaşı-TÜYAP önünde, Koordinasyon bir basın açıklaması yaptı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı eylemde, “Öldürme! Öldürtme! Vicdanını Kirletme!”, “Afganistan, Çeçenistan, Halepçe, Irak! Hayır! Savaşa Hayır! Kapitalizm Savaşta da Barışta da öldürür!” sloganları atıldı.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı Miting

Miting

26 Ocak 2003

İstanbul, Beyazıt

Miting

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

ISHK 2. mitingini Beyazıt Meydanında yaptı.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Timuçin Kızılay VR

Vicdani Red

24 Ocak 2003

İstanbul

Vicdani Red

Timuçin Kızılay

Savaşlara Karşı

"BEN NEDEN ASKER OLAMAM! İnsanların egemenler için sadece birer araç haline geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Sömürü, tahakküm, eşitsizlik ve bunun doğal bir uzantısı olan şiddet her yerde egemen olmuş durumda. Devletler de bu egemenliğin sürdürücüsü ve koruyucusu durumundalar. Var olan bu durumu ben seçmedim. Benden istenen sisteme uyum sağlamam ve koşulsuz olarak itaat etmemdir. Ben bu durumdan rahatsızlık duyuyorum. Sömürünün, egemenlik ilişkilerinin ve bunların sonucu olan sınırların ve devletlerin olmadığı, itaat ve tahakküme dayalı değil gönüllü dayanışma ve özgürlüğün olduğu bir dünyada yaşamak istiyorum. Şimdiki durum bunun tersi olsa bile ben daha güzel bir dünya düşümden vazgeçmeyeceğim. Var olan egemen sistemle işbirliği yapmayı reddediyorum. Hayatımın bundan sonrasında şiddetin her türlüsünden uzak durmaya kararlıyım. Devletlerin organize şiddet kurumları olan orduya katılmayı, elime silah almayı, insan öldürmeyi, emirlere uymayı, gerekirse ölmeyi kabul etmiyorum. Devlet benden orduya katılmamı istemekle bütün güzel dünya düşlerimden vazgeçmemi ve varolan sümürü sistemine uymamı istiyor. Hayır! Düşlerim bana aittir ve hayatımı nasıl yaşayacağıma ben karar veririm. Bu fikirlerimden ve şiddetten uzak durma çabamdan kaynaklanan yapmama eylemimden dolayı hakkımda açılacak davalarda hukuki bir savunma yapmayı kabul etmiyorum ve bana destek olmak isteyen tüm insanları şiddetten uzak eylemleriyle dayanışmaya davet ediyorum."

http://vicdaniret.org/timucin-kizilay/...

2003, İstanbul

Mehmet Tarhan VR

Vicdani Red

24 Ocak 2003

İstanbul

Vicdani Red

Mehmet Tarhan

Savaşlara Karşı

"Bugün Afgan halkının tepesine yağan bombalar 11 Eylül’de İkiz Kuleler’e çarptırılan uçaklarla binlerce insanın ölmesiyle ilişkilendiriliyor ve gerçekleştirilen saldırıya tüm dünyanın ortak olması bekleniyor. Şiddetin her türlüsünü lanetliyor, herhangi bir şiddet olayına katılmanın ya da göz yummanın yeni şiddet olaylarının kapısını açacağına ve herkesi sonraki tüm travmalardan sorumlu kılacağına inanıyorum. İktidar kaygısıyla devletler tarafından çıkarılan savaşların öncelikle yaşam hakkının ihlali olduğunu düşünüyorum. Gerekçe her ne olursa olsun yaşam hakkının ihlali bir insanlık suçudur ve uluslararası hiçbir sözleşme ya da yasa bunu meşrulaştıramaz. Bu nedenle hangi koşulda olursa olsun bu suça ortak olmayacağımı ilan ediyorum. Militarist aygıtların hiçbirinin hizmetinde olmayacağım."

http://vicdaniret.org/mehmet-tarhan/...

2003, İstanbul

Mustafa Şeyhoğlu VR

Vicdani Red

24 Ocak 2003

İstanbul

Vicdani Red

Mustafa Şeyhoğlu

Savaşlara Karşı

(24 Ocak 2003) Mustafa Şeyhoğlu, "Savaşsız dünya isteğiyle yaşayan bir insanım. İki nedenle bugün burada reddimi açıklıyorum: Birincisi, bürünmek istemediğim bir kimliğin bana dayatılmasından dolayı; ikincisi, itaat etmenin, yeryüzündeki tüm hiyerarşi türlerinin, tahakküm mekanizması olan devletlerin, örgütlenmiş, kurumlaşmış şiddetin, insan öldürmeyi öğrenmenin ve öğretmenin, emir alıp vermenin, insan eliyle doğada yaratılan afetlerin ve doğanın yok edilmesinin, yaşamların erk, erkeklik ve silah üzerine kurulmasının, cinsiyetçiliğin, ırk, din, dil ayrımcılığının, dünyanın tesadüfen doğduğumuz herhangi bir coğrafyasının sınırlarla çevrilmiş olmasının ve bunu korumak için bilerek yaşanan ve yaşatılan paranoyanın karşısında olmamdan dolayı. Tüm bu saydıklarımın yekûnen bir arada bulunduğu ordunun bir askeri olmak istemiyorum."

http://vicdaniret.org/mustafa-seyhoglu/...

2003, Mersin

Mehmet Bal VR

Vicdani Red

22 Ocak 2003

Mersin

Vicdani Red

Mehmet Bal

Savaşlara Karşı

Bal, 9,5 aylık askerliğinin ardından, vicdani reddini açıkladı ve tutuklanarak Adana Askeri Cezaevi’ne kondu. 155. maddeden yapılan yargılamada beraat ettiği için serbest bırakıldı. 22 Ocak 2003’de tekrar tutuklandı, Mersin’deki birlikten “3 ay hava değişimi” gerekçesi ile bırakıldı. Şu anda hakkında devam eden 6 dava var. (firar, izin ‘tecavüzü’ ve 4 emre itaatsizlikte ısrar) Vicdain reddimi açıklıyorum!.. Bizzat 9,5 ay gibi bir süre içinde bulunduğum askerliğe, 18 Ekim 2002 tarihi itibariyle devam etmemeye ve VİCDANİ REDDİMİ açıklamaya karar vermiş bulunuyorum."

http://vicdaniret.org/mehmet-bal/"...

2003, İstanbul

Şirinevler Meydanında Barış Eylemi

Döviz, Oturma Eylemi, Ses Çıkarma

19 Ocak 2003

İstanbul

Döviz, Oturma Eylemi, Ses Çıkarma

Halkların Demokratik Kongresi Üyeleri

Güneydoğuda yaşanan savaşa karşı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyesi bir grup, Şirinevler Meydanında barış için ses çıkartma eylemi yaptı. Açıklama ve oturma eylemi yapan grup dağılırken polis ile grup arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

https://www.haberler.com/sirinevler-meyd...

2003, Antalya

Antalya'da Savaşa Hayır Mitingi

Konser, Miting

19 Ocak 2003

Antalya

Konser, Miting

Savaş Karşıtı Ortak Alan platformu

ABD'nin Irak'a açtığı savaşa karşı ses çıkarmak için.

ABD'nin Irak'a açtığı savaşı miting yaparak protesto ettiler.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, Adana

Savaş İstemiyoruz Protestosu

Toplanma

19 Ocak 2003

Adana

Toplanma

Farklı Görüşlerden Onlarca Kişi

Irak Savaşına Karşı

TKP Merkez Komite Üyesi Necmettin Salaz, savaş çıkması halinde çok sayıda masum insanın öleceğini, sonucunda Irak'ın paylaşımının gündeme geleceğini ve bunun sorunları artıracağını kaydederek, "Savaş istemiyoruz" dedi

http://www.hurriyet.com.tr/turkiyenin-do...

2003, Eskişehir

Savaş Karşıtı Açıklama

Toplanma

19 Ocak 2003

Eskişehir

Toplanma

Emek Platformu Bileşenleri

Irak Savaşına karşı

ABD'nin ve savaş müttefiki diğer devletlerin, terör ve kitle imha silahları tezlerini bahane ederek Ortadoğu'daki enerji kaynaklarını denetlemeye çalıştıkları savunuldu.

http://www.hurriyet.com.tr/turkiyenin-do...

2003, Amasya

Savaş Karşıtı Yürüyüş

Yürüyüş, Basın Açıklaması

19 Ocak 2003

Amasya

Yürüyüş, Basın Açıklaması

Barış Platformu Üyeleri

Irak Savaşına karşı

Askerlik şubesi önünden kapalı spor salonuna kadar yürüyerek savaş karşıtı sloganlar atıldı. Gruptakiler, basın açıklamasının ardından dağıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/turkiyenin-do...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı İnsanlık Mücadelesi

Toplanma, Yürüyüş, Slogan

19 Ocak 2003

İstanbul, Kadıköy

Toplanma, Yürüyüş, Slogan

Kadıköy Savaş Karşıtı Girişim

ABD'nin Irak'a olası müdahalesine karşı

Kadıköy Salı Pazarı meydanında bir araya gelen grup, sürücülere araçlarına yapıştırmaları için "Savaşa Hayır" yazılı çıkartmalar dağıttı. Ellerinde "Savaşa Hayır" yazılı dövizler taşıyan grup adına basın açıklaması yapan Taşkın Eslek, "savaşa karşı yurttaş hareketi olarak başlattıkları eylem çerçevesinde bir kampanya düzenlediklerini" belirterek herkesi ev, işyeri ve araçlarına "savaşa hayır" yazılı afiş, çıkartma ve bayrak asmaya çağırdı.

http://www.hurriyet.com.tr/turkiyenin-do...

2003, Ankara

Barış İçin Açıklama

Açıklama

19 Ocak 2003

Ankara

Açıklama

Barış İçin Sürekli Kadın Platformu

Irak Savaşına Karşı

Ankara'da Barış İçin Sürekli Kadın Platformu, savaş karşıtı açıklama yaptı. Eyleme 500 kişi katıldı.

https://bianet.org/bianet/siyaset/16198-...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı Yaygın Protesto

İş Durdurma, Basın Açıklaması

16 Ocak 2003

İstanbul

İş Durdurma, Basın Açıklaması

Emek platformunun çağrısıyla binlerce kişi

ABD'nin Irak'a açtığı savaşta yanlı olan hükumeti uyarmak ve savaşa hayır demek için.

Emek Platformu'nun savaşa karşı yarım saatlik iş bırakma çağrısına uyan binlerce işçi ve emekçi, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere bir çok ilde alanlara çıkarak savaşa hayır, dedi.

https://www.evrensel.net/haber/138363/sa...

2003, Kayseri

Savaşa Karşı Mahalle Komiteleri

Açıklama

15 Ocak 2003

Kayseri

Açıklama

Sarız ve Çevre Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışa Derneği

Irak Savaşına Karşı

Sarız ve Çevre Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, savaşa karşı mahalle komiteleri kuracaklarını açıkladı.

http://bianet.org/bianet/siyaset/16198-t...

2003, Farklı Yerlerde

Canlı Kalkan Açıklaması

Açıklama

14 Ocak 2003

Farklı Yerlerde

Açıklama

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı

Irak Savaşına Karşı

Savaşa karşı canlı kalkan olabileceklerini duyuran Ercan Çelik savaşı engelleyebiliriz dedi.

http://bianet.org/bianet/siyaset/16198-t...